Trwa ładowanie...
d1bb7tg

Posłowie za poprawkami Senatu do noweli ustawy o BFG

26.07. Warszawa (PAP) - Podczas piątkowego głosowania w Sejmie posłowie opowiedzieli się za trzema poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe...

Share
d1bb7tg

26.07. Warszawa (PAP) - Podczas piątkowego głosowania w Sejmie posłowie opowiedzieli się za trzema poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe przepisy przewidują utworzenie specjalnego funduszu stabilizującego dla sektora bankowego.

Przyjęte poprawki miały charakter legislacyjno-doprecyzowujący.

Nowe przepisy przewidują utworzenie w ramach BFG funduszu stabilizacyjnego, który będzie zasilany wpłatami z nowej tzw. opłaty ostrożnościowej. Fundusz ma przede wszystkim służyć do udzielania bankom przez BFG, na wniosek ministra finansów, tzw. gwarancji rekapitalizacyjnej, która będzie służyła do zwiększenia funduszy własnych banków.

Maksymalna wysokość opłaty na rzecz funduszu ma wynieść 0,2 proc. aktywów ważonych ryzykiem w całym systemie bankowym, a instytucją, która ma ustalać jej wysokość, będzie Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Przy ustalaniu wielkości opłaty Rada będzie brać pod uwagę cykl koniunkturalny oraz wyniki banków.

Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. (PAP)

rbk/ pad/ gma/ asa/

d1bb7tg

Podziel się opinią

Share
d1bb7tg
d1bb7tg