Trwa ładowanie...
d117tc3

Potwierdzenie ochoty do zakupów

Czwartek potwierdził nie tylko chęci, ale również możliwości strony popytowej w przeprowadzeniu trwalszego, wzrostowego odreagowania na WGPW. Za takim scenariuszem przemawia kilka argumentów, w tym kilkudniowe umocnienie złotego, co daje nadzieję na większą aktywność inwestorów zagranicznych na warszawskim parkiecie.

Share
d117tc3

Oczywiście mocniejsza postawa krajowej giełdy nie jest oderwana od globalnych tendencji, które wskazują na wstępne oznaki powrotu apetytu na aktywa bardziej ryzykowne. W czwartek rano rynki zostały umocnione w tej teorii, gdy Hiszpania sprzedała dziesięcioletnie obligacje z zadowalającymi rentownościami. Aukcje długoterminowego długu państw PIIGS mają uwiarygodnić noworoczny spadek awersji do tych aktywów, do tej pory testowany (z pozytywnym wynikiem) wyłącznie przez sprzedaż krótko- i średnioterminowego, a więc bezpieczniejszego długu. Przed południem dobre nastroje na giełdach przejawiały się brakiem korekty kilkudniowych wzrostów. WIG20 w pierwszych godzinach handlu zachowywał się nieco słabiej i tracił ok. 0,5%.

Ok. 12:00 nadeszły wiadomości z NWZA KGHM, podczas którego zrezygnowano z planowanego skupu akcji własnych i kurs spółki na kilka minut gwałtownie się osunął, ciągnąc za sobą cały indeks, który chwilowo spadał o przeszło 1%. Bardzo szybko jednak sytuacja został opanowana, KGHM szybko odrobił większą część strat, a na szerokim rynku rozpoczęła się kontra strony popytowej. Popołudniowe wzrosty podparte były globalną poprawą nastrojów. Kupujący mogli cieszyć się dobrymi raportami Bank of America oraz Morgan Stanley, a także korzystnym odczytem ilości zasiłków dla bezrobotnych w USA (352 tys. vs prognoza 387 tys.).

Na rodzimym podwórku pozytywnie zaskoczył wskaźnik grudniowej produkcji przemysłowej (+7,7% r/r). Z kolei gorsze dane z USA zostały zignorowane (budowy nowych domów i indeks Philly Fed) i kupujący do końca dnia utrzymali inicjatywę. Efekt końcowy w Warszawie był bardzo zadowalający – WIG20 zyskał 0,7% (2244 pkt), przy obiecującym obrocie ok. 1 mld PLN.

(fot. BM Banku BPH)
Źródło: (fot. BM Banku BPH)

Czwartkowa sesja przyniosła wzrost indeksu szerokiego rynku o blisko 0,6% przy obrotach na poziomie 1,2 mld zł. Pomimo – a właściwie dzięki – przedpołudniowemu atakowi strony podażowej, byki w ładnym stylu potwierdziły swoją supremację na warszawskim parkiecie. W efekcie, na wykresie dziennym wyrysowana została niska biała świeca z długim, dolnym cieniem o pozytywnej wymowie formacji młota.

d117tc3

O apetycie kupujących świadczy również kolejna, trzecia z rzędu luka hossy wyrysowana na starcie wczorajszych kwotowań i obroniona w popołudniowej części handlu. Kolejnym argumentem kupujących jest zachowanie RSI, który potwierdził rynkowy wzrost, przebijając istotny opór w postaci górnego zakresu rynku niedźwiedzia. W konsekwencji, coraz wyraźniejszym celem dla strony popytowej staje się grudniowe maksimum na pułapie 39 780 pkt. Końcówka tygodnia nie powinna już przynieść nagłej zmiany nastrojów, niemniej, w szerszej perspektywie podaż może postarać się o przejęcie inicjatywy.

BM Banku BPH

d117tc3

Podziel się opinią

Share
d117tc3
d117tc3