Trwa ładowanie...
nfz

Powstanie mapa świadczeń zdrowotnych

Pracujemy intensywnie, żeby w lutym mapy świadczeń były skończone - powiedział w piątek minister zdrowia Marian Zembala na konferencji prasowej w Katowicach. Mapy zapotrzebowania zdrowotnego mają być pomocne m.in. przy kontraktowaniu świadczeń przez oddziały NFZ.

Share
Powstanie mapa świadczeń zdrowotnychŹródło: WP.PL, fot: Fotolia / Food Photo
d45a1wj

- Pracujemy intensywnie, żeby w lutym mapy świadczeń były skończone - powiedział w piątek minister zdrowia Marian Zembala na konferencji prasowej w Katowicach. Mapy zapotrzebowania zdrowotnego mają być pomocne m.in. przy kontraktowaniu świadczeń przez oddziały NFZ.

Minister zdrowia powiedział dziennikarzom, że mapy świadczeń są "elementem diagnozy i strategii". Chodzi o to, by - jak zaznaczył - w "poszczególnych województwach a później powiatach określić jakiego typu świadczeniodawcy istnieją, jaka jest ich wydolność, jakość i co potrzeba aby zabezpieczyć właściwie dane województwo, powiat".

Mapy zapotrzebowania zdrowotnego powstają we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Fundusz dysponuje dzisiaj najlepszymi, najbardziej obiektywnymi danymi (przy jednym płatniku) - czyli wiemy jaki mamy kontrakt, jakie jest wykonanie, jaki mamy zespół ludzki, specjalistów, ile mamy lekarzy, pielęgniarek, jaki mamy sprzęt - mówił Zembala.

d45a1wj

Zapewnił, że prace nad mapami m.in. kardiologii, onkologii, psychiatrii, ortopedii oraz we wszystkich innych dziedzinach są "intensywne". - Tak pracujemy (...) żeby w lutym te mapy świadczeń były skończone - podkreślił.

Powstanie map zapotrzebowania zdrowotnego dla całego kraju jest jednym z istotnych elementów strategii zdrowotnej. Na ich podstawie będzie można pozyskiwać środki unijne tam, gdzie jest takie zapotrzebowanie.

W poprzedniej perspektywie finansowej (2003-2007) obszar zdrowia został zasilony środkami w kwocie 3 mld zł, w perspektywie 2014-2020 - jak podkreślał szef resortu zdrowia - kwota ta jest kilkukrotnie wyższa i wynosi prawie 12 mld zł. W jego ocenie, jest to szansa jakiej nie było dotychczas w ochronie zdrowia, dlatego należy ją wykorzystać jak najlepiej. - To jest bardzo dużo pieniędzy, takich dotacji na służbę zdrowia dotychczas nie było - zaznaczył.

Zembala odniósł się do dokumentu "Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne", który "dostał 27 czerwca bardzo dobrą opinię". - Co nam daje? Daje nam środki, które już uruchomiliśmy w tym roku na cały obszar - zaczynając od infrastruktury, czyli modernizacji szpitali i tych szpitali powiatowych i marszałkowskich, czyli wojewódzkich i miejskich i szpitali klinicznych i innych o charakterze ponadregionalnym - powiedział.
Dodał, że wskazuje "szczególnie te obszary", które należałoby rozwijać - pediatrię, onkologię, choroby układu oddechowego, schorzenia ruchu, psychiatrię: - Wszystkie obszary, gdzie te środki są bardzo potrzebne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d45a1wj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45a1wj
d45a1wj