Trwa ładowanie...

Praca tymczasowa a Boże Narodzenie

W jakich branżach,jest największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie przedświątecznym?

Share
Praca tymczasowa a Boże Narodzenie
d37aaj5

*Magazyn Rekruter: *W jakich branżach, poza branżą retail, odnotowują Państwo największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie przedświątecznym?

Beata Siadek: Z oczywistych względów to właśnie w branży retail odnotowujemy największy wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych. Jednak nie jest to oczywiście jedyna branża. Równie dynamiczny wzrost zamówień w okresie Świąt Bożego Narodzenia występuje także w branżach kurierskich i kolporterskich. Liczba nadawanych przesyłek w tym okresie osiąga rekordowe wartości, stąd też firmy o tym profilu działalności chętnie szukają wsparcia w postaci pracowników tymczasowych. Nie można zapomnieć również o licznych akcjach promocyjnych organizowanych producentów zabawek, żywności oraz innych asortymentów kojarzonych ze świętami Bożego Narodzenia. Ilość wynajmowanych hostess w tym okresie jest największa w przeciągu całego roku.

d37aaj5

*Magazyn Rekruter: *Czym charakteryzował się najgorszy pracownik tymczasowy, którego zatrudniliście?

Beata Siadek: W naszej branży nie definiujemy w ten sposób żadnego pracownika. Każda osoba, która jest chętna do podjęcia pracy ma możliwość wybrania takiej branży, w której będzie się czuła najlepiej i praca będzie jej przynosiła satysfakcję. Problem tkwi w tych osobach, które liczą na to, iż pracodawca płaci wynagrodzenie bez względu na wkład i wysiłek pracownika. Osoby takie czeka spora niespodzianka, gdyż pracodawca od pracownika wymaga po prostu efektywnej pracy.

Magazyn Rekruter: Na jakie stanowiska jest największy popyt w okresie świąt? Beata Siadek: Wszystkie związane z handlem tj. sprzedawca, kasjer, pracownik hali, hostessa, magazynier ale także wspomniany kurier.

Magazyn Rekruter: Na jakie nietypowe stanowiska rekrutujecie pracowników w okresie świątecznym?

d37aaj5

Beata Siadek: Oczywiście Święty Mikołaj to już standard w tym okresie. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo przeprowadzić rekrutację na to stanowisko. Klienci coraz częściej domagają się osób posiadających naturalne predyspozycje tj. starszego pana o uroczym uśmiechu, miłym i łagodnym spojrzeniu, okrągłym brzuszku i długiej, najlepiej siwej brodzie.

W ostatnich latach w tym okresie pojawia się cyklicznie zapotrzebowanie na pracownika do obsługi stoiska z karpiem. No cóż, ktoś musi czynić tę niewdzięczną powinność pozbawiania życia karpia, którego spożywamy na wigilijnym stole. Dlatego też od osób rekrutowanych na to stanowisko wymagamy specyficznego „hartu ducha” i odporności nie tylko na widok krwi, ale również na ataki obrońców zwierząt organizujących pikiety przy stoiskach z karpiem.

*Magazyn Rekruter: *O ile procent w okresie świątecznym wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych?

*Beata Siadek: *O około 30-40 procent.

d37aaj5

Magazyn Rekruter: Jak procentowo kształtuje sie zatrudnienie pracowników na okres świąteczny na umowę o pracę tymczasową, a umowę zlecenie?

Beata Siadek: Każdorazowo o wyborze formy zatrudnienia decydują charakterystyczne dla różnych form przesłanki tj. rodzaj czynności i zadań, sposób i okres ich świadczenia. Nie można jednoznacznie założyć, iż w tym okresie przewidujemy zakładany proc. zatrudnienia we wskazanej formie. O wszystkim decydują konkretne składane przez naszych klientów zamówienia, do których dostosowujemy wybór formy zatrudnienia.

d37aaj5

Podziel się opinią

Share
d37aaj5
d37aaj5