Trwa ładowanie...

Prawnicy TP mają nową strategię

Wczoraj ruszyła polska odsłona sporu telekomu z duńską firmą DPTG o blisko 3 mld zł. Bez porozumienia proces potrwa długo.

Prawnicy TP mają nową strategięŹródło: Wirtualna Polska
d3aifbg
d3aifbg

Wczoraj sporem między duńską firmą DPTG a Telekomunikacją Polską o podział przychodów światłowodu wybudowanego przez Duńczyków przed prywatyzacją operatora zajął się polski sąd.

Nowi prawnicy, nowa strategia

Teoretycznie – jak sześć lat temu w sprawie o udziały sieci komórkowej Era – sąd ma podjąć decyzję, czy (jak chcą Duńczycy) wyrok wydany we wrześniu przez Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu może zostać uznany w Polsce.

Praktycznie zanosi się – jak w przypadku Ery – na batalię na argumenty, z elementami gry na czas. TP broni się, bo wiedeński arbitraż nakazał jej zapłacić DPTG blisko 1,6 mld zł.

– Złożyliśmy odpowiedź na wniosek DPTG, w tym pismo o jego oddalenie oraz pismo o odroczenie lub zawieszenie postępowania. Z jednej strony uważamy, że wniosek DPTG nie spełnia wymogów formalnych. Z drugiej – nie wyobrażamy sobie, aby sąd mógł podjąć decyzję bez rozpatrzenia wielu istotnych kwestii, jak ta, czy umowa między DPTG a TP została podpisana przez uprawnione osoby. Mamy co do tego wątpliwości – mówił nam przed rozprawą Cezary Wiśniewski, który reprezentuje TP.

d3aifbg

On i Zbigniew Kruczkowski to mecenasi z wynajętej do tej sprawy przez TP kancelarii Linklaters. Mają niełatwe zadanie. Nie reprezentowali telekomu w Wiedniu, sprawa nieważności umowy nie była tam podnoszona, a TP płaciła przez pewien czas faktury DPTG.

Odroczenie bez terminu

Wczoraj pisma prawników TP stanowiły jedną z przeszkód, by sąd mógł merytorycznie wypowiedzieć się w sprawie. Dotarły do reprezentującej Duńczyków kancelarii Wardyńscy i Wspólnicy zaledwie kilka dni temu. – Apeluję o trzy miesiące na ustosunkowanie się do pisma uczestnika – mówił Jan Ciećwierz reprezentujący DPTG. Sąd rozprawę odroczył, nie podając kolejnego terminu.

Losy orzeczenia arbitrażu z września ub.r. są ważne, bo dotyczą dopiero pierwszej fazy rozliczeń: za okres od połowy 2004 r. do końca 2009 r. Duńczycy chcą kolejnych 1,2 mld zł. – TP gra na czas i na szkodę swoich akcjonariuszy – mówił Mikkel Danvold, rzecznik GN Store Nord, właściciela DPTG. – Każdy dzień to odsetki. Przegrany pokrywa wszystkie koszty, także naszych prawników – przypominał.

Urszula Zielińska
PARKIET

d3aifbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aifbg