Trwa ładowanie...
ryczałt

Prawo do ryczałtu przez cały rok

Przedsiębiorcy będą płacić podatki w formie ryczałtu, nawet jeśli w trakcie roku podatkowego przekroczą określony próg przychodów. Dopiero od następnego roku muszą przejść na zasady ogólne.

Share
Prawo do ryczałtu przez cały rok
Źródło: Jupiterimages
d4f4uh9

Przedsiębiorcy będą płacić podatki w formie ryczałtu, nawet jeśli w trakcie roku podatkowego przekroczą określony próg przychodów. Dopiero od następnego roku muszą przejść na zasady ogólne.

Takie korzystne dla nich rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o PIT.

d4f4uh9

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to opodatkowanie popularne w małych firmach, szczególnie wśród rzemieślników. Jego główne zalety to uproszczona księgowość i stosunkowo niskie stawki. Podatek płaci się od przychodu, więc przedsiębiorca nie może odliczyć kosztów jego uzyskania. Warunkiem takiego rozliczania jest, by ubiegłoroczne przychody nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro.

Obecnie jest tak, że jeśli przychody ryczałtowca przekroczą w ciągu roku, np. w lipcu, 150 tys. euro, to od sierpnia musi on przejść na zasady ogólne. Co więcej, nie może już dłużej prowadzić uproszczonej księgowości, ale przechodzi na księgę przychodów i rozchodów.

Jest to nie tylko kłopotliwe, ale także uprzywilejowuje firmy, które dopiero w 2008 r. zaczynają korzystać z ryczałtu. Nowe firmy mogą się bowiem tak rozliczać, nawet jeśli przekroczą określony limit.

d4f4uh9

Ministerstwo Finansów chce, by i inni przedsiębiorcy nie tracili w trakcie roku prawa do ryczałtu i dopiero od początku następnego przechodzili na zasady ogólne. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.
_ Cieszymy się, że ministerstwo zdecydowało się na zmiany. Obecne zróżnicowanie jest niesprawiedliwe i stawia w gorszej sytuacji firmy funkcjonujące ponad rok _ - powiedziała "Rz" Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego.

Przedsiębiorcy mają też inne postulaty, których resort dotychczas nie uwzględnił. Pierwszy to przyznanie ryczałtowcom prawa do ulgi na dzieci.

Ponadto Związek Rzemiosła Polskiego przypomina, że rzemieślników obowiązują w zasadzie dwie stawki: 8,5 proc. od przychodów z działalności usługowej i 5,5 proc. od działalności wytwórczej i budowlanej. Zdaniem przedsiębiorców powinno się te stawki obniżyć, by ryczałt stał się bardziej opłacalny.

Związek chce też wyższego limitu dla działalności budowlanej. Powinno to być co najmniej 220 tys. euro, by uwzględnić wzrost cen w budownictwie.

d4f4uh9

Przypomnijmy, że jeszcze w rozliczeniu za 2007 r. limit uprawniający do ryczałtu wynosił 250 tys. euro. Jego obniżenie o 100 tys. euro oznacza zmniejszenie liczby uprawnionych o dziesiątki tysięcy.

Z danych resortu wynika, że w 2007 r. tę formę rozliczeń z fiskusem wybrało 673 tys. podatników, niemal 17 tys. więcej niż rok wcześniej. Z tego przedsiębiorców było 539 tys., a prawie 134 tys. osób rozliczało w ten sposób wynajem i dzierżawę np. mieszkań. ∑

Stawki ryczałtu

3 proc. - działalność gastronomiczna (bez sprzedaży napojów zawierających powyżej 1,5 proc. alkoholu), działalność usługowa w zakresie handlu
5,5 proc. - działalność wytwórcza i budowlana
8,5 proc. - działalność usługowa, w tym gastronomiczna (ze sprzedażą napojów powyżej 1,5 proc. alkoholu), najem i dzierżawa np. mieszkań (jeśli przychody nie przekraczają 4 tys. euro)
10 proc. - odpłatne zbycia praw majątkowych lub nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej
17 proc. - świadczenie niektórych usług niematerialnych
20 proc. - wolne zawody, najem i dzierżawa (od przychodów powyżej 4 tys. euro).

Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita

d4f4uh9

Podziel się opinią

Share
d4f4uh9
d4f4uh9