Trwa ładowanie...

Premier: dobrze, że Grabarczykowi się udało

Premier Donald Tusk powiedział, że postawił publiczne ultimatum ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi po to, aby "wszyscy zrozumieli, że żarty się skończyły". Szef rządu wyraził jednocześnie zadowolenie, że ministrowi udało się rozstrzygnąć kwestię finansowania autostrady A2.

Premier: dobrze, że Grabarczykowi się udałoŹródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
dfrnlpt
dfrnlpt

_ Panie premierze, postawione zadanie zostało wykonane. Może ma pan jakieś kolejne (zadania)? _ - tak Grabarczyk zareagował na słowa premiera na konferencji prasowej, w której obaj uczestniczyli.

Tusk zapowiadał, że jeśli do końca czerwca Grabarczyk nie rozstrzygnie kwestii finansowania i rozpoczęcia robót na dwóch kluczowych odcinkach autostrady A2, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

_ W przypadku ministra Grabarczyka ten termin (ultimatum) postawiłem publicznie dlatego, żeby wszyscy mieli świadomość, że żarty się skończyły - bo jak się publicznie składa (ultimatum), to później trudniej by się z tego było wycofać. To przyniosło skutek _- powiedział premier w środę na konferencji prasowej.

_ Chciałem uświadomić wszystkim, że jeśli z tym (kwestią finansowania autostrad) sobie nie poradzimy do końca czerwca, to zapomnijmy o tym, że autostrady będą gotowe na rok 2012. To był powód, dla którego tak obostrzyłem te terminy _ - dodał.

dfrnlpt

Tusk przyznał też, że nie miał żadnej gwarancji, że postawienie ultimatum w stosunku do Grabarczyka przyniesie sukces.
_ Gdyby pan widział jeszcze wtorkową wielogodzinną naradę z udziałem moim, ministra Grabarczyka, ministra Rostowskiego i gdyby słyszał pan słowa, których używałem, emocje, które towarzyszyły tej rozmowie, to by pan uwierzył, że to wszystko było bardzo serio, a nie na pokaz _- mówił szef rządu.

Premier był też pytany o słowo "bohater", którego użył na początku konferencji w stosunku m.in. do Grabarczyka.
_ Użyłem słowa bohaterowie nie w rozumieniu powieściowym, że to herosi, ale jako bohaterowie, którzy odgrywali główne role (we wtorek) na posiedzeniu rządu. Mam wysoką ocenę pracy moich ministrów, ale bez przesady, jeszcze do sagi narodowej nikt z nas nie trafił _ - powiedział premier. W połowie czerwca rząd upoważnił ministra infrastruktury do podpisania w imieniu Skarbu Państwa umów związanych z finansowaniem odcinka płatnej autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl. Datę tzw. zamknięcia finansowego ustalono na 30 czerwca.

W poniedziałek minister infrastruktury podpisał umowę na finansowanie autostrady A2. Środki potrzebne na tę inwestycję opiewają na kwotę ponad półtora mld euro - pieniądze mają pochodzić z 3 źródeł: EBI (974 mln euro), 11 międzynarodowych banków komercyjnych (394 mln euro) i z wpłat akcjonariuszy koncesjonariusza (186 mln euro).

Grabarczyk przyznał, że kwestia związana z finansowaniem odcinka płatnej autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl, to był "mały dreszczowiec".
_ A to dlatego, że była to skomplikowana umowa. Kredyty zostały udzielone przez Europejski Bank Inwestycyjny, i aż 11 banków komercyjnych. To dlatego te negocjacje trwały dość długo, ale udało się _- wyjaśnił.

dfrnlpt

Poinformował też, że we worek Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która upoważniła ministra finansów do udzielania gwarancji, w związku z kredytami zaciągniętymi na budowę odcinka autostrady A1, pomiędzy Toruniem, a Nowymi Marzami.
_ Kolejna bariera dla programu budowy autostrad została przełamana _ - podkreślił Grabarczyk.

Minister infrastruktury zaznaczył, że w 2009 roku zostały ogłoszone przetargi na budowę autostrad o łącznej długości 575 kilometrów.
_ To swoisty rekord _- ocenił. Jak dodał, do końca roku zostaną ogłoszone ostatnie przetargi na budowę autostrad.

dfrnlpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfrnlpt