Trwa ładowanie...
cit
27-11-2009 13:45

Prezydent podpisał ustawę o PIT i CIT

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o PIT i CIT - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Zgodnie z nią, korzystne dla firm zmiany dotyczące wpłacania zaliczek podatkowych przez przedsiębiorstwa, mają zacząć obowiązywać nie w 2010 r., jak jest w aktualnych przepisach, ale dwa lata później - w 2012 r.

Prezydent podpisał ustawę o PIT i CITŹródło: PAP, fot: Mirosław Trembecki
d3uczeo
d3uczeo

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o PIT i CIT - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Zgodnie z nią, korzystne dla firm zmiany dotyczące wpłacania zaliczek podatkowych przez przedsiębiorstwa, mają zacząć obowiązywać nie w 2010 r., jak jest w aktualnych przepisach, ale dwa lata później - w 2012 r. Nowelizacja pozwoli zaoszczędzić w przyszłorocznym budżecie 2 mld złotych.

Według obecnych przepisów ostatnią, grudniową lub kwartalną zaliczkę, firmy płacą w podwójnej wysokości. Według uchwalonej w ubiegłym roku nowelizacji tej samej ustawy, od przeszłego roku reguły te miały się zmienić - zaliczka ta byłaby płacona, jak każda inna. Resort finansów postanowił odsunąć zmiany do 2012 r.

Nowela - aby wejść w życie - musi zostać opublikowana najpóźniej 30 listopada.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o PIT i CIT, jednak przyjął ją ze zdumieniem - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. Dodał, że rząd najpierw obiecał, że wycofa się z pobierania podwójnej wysokości zaliczek w grudniu, a następnie mówi przedsiębiorcom, że nie jest to możliwe.
"To jest ustawa, którą pan prezydent przyjął trochę ze zdumieniem z tego względu, że nie dalej, jak rok temu z inicjatywy obecnego rządu przeprowadzono zmianę w ustawie o podatku od osób prawnych i fizycznych. Doprowadziła ona do zniesienia tego istniejącego od lat obowiązku przedsiębiorców płacenia zaliczek na podatek dochodowy w podwójnej wysokości w grudniu" - powiedział na konferencji prasowej Duda.

Duda dodał, że zmiana była wprowadzana pod hasłem, że rząd w ten sposób chce pomóc przedsiębiorcom. "Dlatego pan prezydent z niejakim zdumieniem przyjął kolejną ustawę, która tym razem cofa to rozwiązanie i przywraca z powrotem obecne rozwiązania" - podkreślił Duda.

d3uczeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uczeo