Trwa ładowanie...
dtt3gjk

Projekt "pomostówek" trafi do konsultacji

Projekt emerytur pomostowych nie jest jeszcze gotową ustawą i będzie poddany społecznym konsultacjom.

Share
dtt3gjk

Paweł Wypych, wiceminister odpowiedzialny w Kancelarii Premiera za politykę społeczną podkreślił, że przedstawione przez Ministerstwo Pracy założenia do ustawy będą omawiane przez Komisję Trójstronną oraz międzyresortowy zespół wicepremiera Ludwika Dorna.

Minister zapewnił, że rząd bardzo wnikliwie przyjrzy się zawodom, które podlegają ustawie. Dodał, że cennym elementem projektu minister Kalaty są definicje pracy w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach.

Paweł Wypych podkreślił, że rząd traktuje ustawę o emeryturach pomostowych nie tylko jako pomost między pracą a wiekiem emerytalnym, ale także jako etap przejściowy między starym a nowym systemem emerytalnym. Dodał, że przez osiem lat żadnemu rzadowi nie wystarczyło determinacji by dokończyć reformę. Ustawa obejmie głównie osoby, które urodziły się po 1 stycznia 1949 roku a przed 31 grudnia 1968 roku.
_ Chcemy zagwarantować tym osobom możliwość skorzystania z bezpiecznego przejścia między jednym systemem emerytalnym a drugim _ - powiedział Paweł Wypych.

Ministerstwo Pracy zaproponowało ograniczenie grupy zawodów, którym przysługuje prawo do wcześniejszych emerytur.W okresie przejściowym takich grup zawodowych ma być 51. Wśród nich górnicy, marynarze, piloci. Ostatecznie prawo do wcześniejszych emerytur mają mieć tylko górnicy.

Przeciwko projektowi już zaprotestował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

dtt3gjk

Podziel się opinią

Share
dtt3gjk
dtt3gjk