Trwa ładowanie...

Prokuratura sprawdza Sky Club

Wszczęto postępowanie sprawdzające dotyczące biura podróży Sky Club, które złożyło do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Zawiadomienia w tej sprawie złożyli do prokuratury marszałek województwa mazowieckiego i SLD.

Prokuratura sprawdza Sky Club
d24s2mi
d24s2mi

Wirtualna Polska o kłopotach biura podróży informowała już na początku kwietnia: Triada: trzy kroki w przepaść! »

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej, prok. Dariusz Ślepokura powiedział, że postępowanie prowadzone jest w sprawie "doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób korzystających z usług biura poprzez pobieranie świadczeń pieniężnych za usługi turystyczne w sytuacji, gdy kondycja finansowa biura uniemożliwiała wywiązanie się z zawartych umów".

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma teraz 30 dni na podjęcie decyzji, czy zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie.

W środę Sky Club, który organizował wyjazdy pod marką własną oraz Triady, złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Wówczas za granicą było ok. 4,7 tys. klientów biura. Do Polski sprowadza ich mazowiecki urząd marszałkowski. W czwartek informowano, że za granicą przebywa wciąż ok. 2 tys. klientów biura.

d24s2mi

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez Sky Club skierował do prokuratury w czwartek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Przedstawiciele, znając sytuację finansową zarządzanej spółki i wiedząc, że nie będą w stanie wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań, przyjmowali od klientów świadczenia pieniężne, mając świadomość braku możliwości świadczenia wzajemnego - mówił Struzik.

Podobny wniosek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie złożył poseł SLD Dariusz Joński. Jak napisał w uzasadnieniu, "do ostatniego momentu przed zgłoszeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, biuro podróży pobierało wpłaty od klientów". "Należy założyć, że osoby reprezentujące Sky Club działały celowo postanawiając do ostatniej chwili, kosztem swoich klientów, zgromadzić jak największą ilość środków finansowych. (...) Należy podkreślić wyjątkowo naganną postawę zarządu spółki Sky Club, polegającą na pozostawieniu za granicą tysiące polskich obywateli (...) bez jakiejkolwiek pomocy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

W środę wieczorem urząd otrzymał od Sky Club wstępną listę osób, które nie wyleciały na urlopy po 3 lipca. Wynika z niej, że ponad 19 tys. osób nie wyjechało na wycieczki, a suma wpłat, jakie zostały dokonane, przekracza 30 mln zł. Od środy do urzędu województwa mazowieckiego trafiło 300 roszczeń. Gwarancja finansowa Sky Clubu wynosi 25 mln złotych.

Klienci biura podróży nie mają wątpliwości, że firma doskonale wiedziała, że wystawia ich na szwank. - Wycieczkę do Turcji kupowałem niespełna tydzień temu. Nie wierzę, że Sky Club nie miał pojęcia, co się święci - pisze na

d24s2mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s2mi