Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
Gospodarka

Przecena na Walentynki

Po wczorajszej niezbyt zmiennej sesji niewiele zapowiadało, że dzisiaj inwestorom atrakcji na rynku nie zabraknie. Co prawda w kalendarium doszukać się można było wielu publikacji o dynamice PKB europejskich państw w IV kw. ubiegłego roku, ale te dane często przechodzą bez większego echa. Dzisiaj okazało się jednak, że było inaczej.
Share
Przecena na Walentynki
Źródło: WP.PL
d1hmow6

Jeszcze w nocy poznaliśmy gorszą od oczekiwań publikację z Kraju Kwitnącej Wiśni, która jednak nie wyprowadziła z równowagi inwestorów azjatyckich. Europejskie dane również nie miały pokazać kolorowego obrazu i co do zasady tak było. Początkowo podane dane z Francji i Niemiec nie mogły napawać optymizmem, ale ciężko publikacje o 0,1 pkt. proc. gorsze od oczekiwań nazywać szokującymi. Rynki te początkowe dane przyjęły chłodno, ale jeszcze spokojnie. Szalę goryszy przelały dopiero dane sumaryczne dla całej strefy euro, której PKB w czwartym kwartale 2012 roku spadł o 0,9 proc. r/r i o 0,6 proc. kw/kw wobec prognoz spadku rzędu odpowiednio 0,7 proc. i 0,4 proc. Owszem, dane złe ale do przewidzenia po wcześniejszych publikacjach z poszczególnych państw. Inwestorzy jednak przystąpili do sprzedaży większości aktywów, co na GPW skutkowało osunięciem się indeksu WIG20 poniżej istotnego wsparcia na poziomie 2450 pkt. Dalsza część sesji to już męcząca konsolidacja wokół tego poziomu, by ostatecznie dzięki fixingowi
zakończyć notowania spadkiem o 0,6 proc., czyli nad wspinanym wsparciem.

Historią wciąż dzisiaj żywą była kontynuacja przeceny Telekomunikacji Polskiej, której walory nadal nie mogły znaleźć twardego dnia i dzisiaj z poziomu otwarcia na wysokości 7,79 złotego, kurs przebył całą drogę aż do dolnych widełek i dalej w kierunku 7 złotych za akcję, gdzie doszło do zamknięcia notowań, czyli stratą tym razem o ponad 9 proc. Przed zniżkami nie uchroniły opublikowane dzisiaj dobre wyniki Banku Handlowego, którego akcje zniżkowały niemalże o 3 proc. Na rynku szerokim z kolei pod ogromną presją sprzedaży były walory Komputronika, którego przychody co prawda znacznie się zwiększyły, ale okupione to zostało niższą marżą i w konsekwencji niższymi zyskami. Akcjonariuszom nie spodobała się również obniżona prognoza i kurs musiał zapikować aż o 22 proc.

Obroty na całym rynku - jak na tyle atrakcji - wyniosły skromne 740 mln złotych. Oznacza to, że istotny poziom wsparcia nie był wyjątkowo zażarcie broniony i poważny popyt wciąż pozostaje uśpiony w oczekiwaniu na niższe i atrakcyjniejsze wyceny. Wiele wskazuje więc na to, że o końcu korekty mówić jeszcze nie można, szczególnie jeżeli wiemy, że na Wall Street się ona jeszcze w ogóle nie zaczęła. Może się to wydawać niewiarygodne, ale Amerykanie dzisiejszą europejską przecenę zignorowali i indeks S&P500 nadal znajduje się w okolicach pięcioletnich maksimów. Jak więc widać w Walentynki inwestorzy za oceanem przejmują się innymi kwestiami niż europejskimi niepokojami.

d1hmow6

Łukasz Bugaj

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d1hmow6

Podziel się opinią

Share
d1hmow6
d1hmow6