Trwa ładowanie...
d39rh7z

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 19 lipca

...

Share
d39rh7z

19.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 19 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Nowa firma za złotówkę. Rząd szykuje rewolucję w zakładaniu spółek. Kapitał nie będzie niezbędny. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który ma zlikwidować bariery finansowe. Kapitał w spółce z o. o. ma wynosić 1 zł. Co więcej, powstanie nowy rodzaj spółki, tzw. bezkapitałowa. (s. A1, C1)

d39rh7z

Unia na wojnie z Visą i Mastercardem. Bruksela szykuje przewrót - chce niższych opat przy płaceniu kartami. (s. B1) Wartość polskiego rynku fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2013 roku spadła o 48 proc., do 1,8 mld zł. Fuzje i przejęcia mają wkrótce przyspieszyć. (s. B3)

PARKIET

Czeka nas sezon słabych wyników banków. Banki tracą, ale sektor w dłuższej perspektywie może dać zarobić. Cykl obniżek stóp procentowych w znacznym stopniu zdeterminuje wyniki finansowe banków. Mimo to nie brakuje spółek, które mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów. Wśród nich analitycy wyróżniają Getin Noble oraz Alior. (s. 01, 03)

Gamrat, spółka zależna od Lenteksu, podpisała list intencyjny w sprawie działalności w Demokratycznej Republice Konga. W przyszłym roku ruszy sprzedaż i budowa fabryki w tym kraju. (s. 01, 04)

d39rh7z

Drewex rozpoczyna negocjacje z C2M. Zdaniem prezesa, Pawła Paluchowskiego, meblarska spółka ma cały czas szansę na ratunek i wykonanie układu z wierzycielami. (s. 05)

Węglokoks może zadebiutować na GPW w tym roku. Jednak zdaniem Jerzego Podsiadło, prezesa górniczej spółki, bardziej realny termin to I połowa 2014 r. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

Grecy dalej zaciskają pasa, ale czy to wystarczy? Mimo wielotysięcznych protestów grecki parlament zdecydował o zwolnieniu kilkunastu tysięcy urzędników, dzięki czemu dostanie kolejną transzę pomocy finansowej z UE. Tyle że mimo wprowadzonych oszczędności kraj potrzebuje jeszcze dodatkowych kilku miliardów euro. (s. 13)

d39rh7z

Sąd nad rządowymi czynszówkami. Czy rząd powinien inwestować w czynszówki pieniądze podatników? Polscy eksperci są podzieleni. Przykłady Niemiec, Francji, czy Wielkiej Brytanii pokazują, że taka inwestycja ma sens. (s. 18)

PULS BIZNESU

Bitwa o wielką kasę z małego ekranu. Komu KRRiTV przyzna lukratywny kanał filmowy na multipleksie? Dwaj medialni magnaci czekali cierpliwie, ale bliski finał podniósł temperaturę. 0,5 mld zł przychodów i 100 mln zł zysku w ciągu 10 lat - to szacunkowe korzyści szczęśliwego zwycięzcy. Agora, kierowana przez Wandę Rapaczyński, do niedawna uważała się za pewniaka w konkursie krajowej rady, w którym startuje z Kino Polska. Niespodziewanie na prowadzenie wysunął się ZPR Zbigniewa Benbenka, posiadacz dwóch koncesji, pod rękę z Kino Świat. Zaiskrzyło. (s. 4-5)

Urzędnik nie tak drogi jak go malują. Koszt administracji w Polsce jest niewysoki - twierdzi Bank Światowy. Ale nie bierze pod uwagę jakości kupowanych w ten sposób usług. (s. 6-7)

d39rh7z

Kruk pomoże prześwietlić partnera. Verif.pl umożliwia przedsiębiorcom m.in. sprawdzanie informacji na temat potencjalnych kontrahentów. (s. 10)

Ceny prądu można jeszcze docisnąć. Za prąd płacimy coraz mniej, ale da się jeszcze mniej. Przeszkadzają klimatyczne plany Unii i brak prawa. Warto też pooszczędzać. (s. 14-15)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polska jest dziś na innym etapie rozwoju, niż była w latach 90. Jesteśmy już normalną dojrzałą demokracją. I nie ma powodu, by stosować politykę szokowych reform - przekonuje w wywiadzie dla DGP wicepremier Jacek Rostowski. Dodaje, że nowelizacja budżetu ma służyć temu, by gospodarkę w tym roku trochę mocniej stymulować. (s. A6-A7)

(PAP)

jow/

d39rh7z

Podziel się opinią

Share
d39rh7z
d39rh7z