Trwa ładowanie...

Przestępcza optymalizacja

Zapłacenie niższego podatku zamiast wyższego będzie ścigane przez skarbówkę i... prokuraturę. Pomysł fiskusa jest bardzo groźny - ostrzegają eksperci. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

Share
Przestępcza optymalizacjaŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d41ixmz

Ministerstwu Finansów tak bardzo zależy na unicestwieniu tak zwanej optymalizacji podatkowej, że zamierza uczynić z niej przestępstwo skarbowe. To oznaczałoby wszczynanie przez fiskusa postępowań karnych skarbowych i kierowanie przez prokuraturę aktów oskarżenia przeciwko tym, wobec których minister finansów zastosuje tak zwaną klauzulę obejścia prawa.

Profesor Piotr Kardas, znawca prawa karnego z Uniwersytetu Jagiellońskiego ma poważne wątpliwości, czy za zachowania mieszczące się w granicach prawa można by wymierzać sankcje karne. Radzi jednak, by poczekać na kolejny projekt przepisów.

Podobnie uważa Andrzej Nikończyk, przewodniczący rady podatkowej Konfederacji Lewiatan. Zaznacza, że przestępstwami i wykroczeniami ściganymi na podstawie Kodeksu karnego skarbowego są na przykład nieskładanie deklaracji podatkowych, nieujawnianie podstawy opodatkowania i niewpłacenie podatku.

Dodaje, że to, co próbuje stworzyć Ministerstwo Finansów, to "dość karkołomna konstrukcja".

Więcej w "Pulsie Biznesu".

d41ixmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ixmz
d41ixmz