Trwa ładowanie...

Przetargi ze słabszą weryfikacją

To, co miało być wyjątkiem, dla niektórych stało się regułą. Wykonawcy przestali przedstawiać wymagane dokumenty i z założenia zastępują je wystawionymi przez siebie oświadczeniami. Urząd Zamówień Publicznych ostrzega, że grozi to wykluczeniem firmy z postępowania - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przetargi ze słabszą weryfikacjąŹródło: Flickr, fot: alan clark
d3wlp2e
d3wlp2e

Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych miała uszczelnić system i dokładniej weryfikować przedsiębiorców ubiegających się o zamówienia. Temu mają także służyć poświadczenia wystawiane przez ich wcześniejszych kontrahentów, potwierdzające, że należycie zrealizowali umowy.

Jednocześnie rząd celowo pozostawił furtkę. Jeśli z jakichś względów zdobycie poświadczeń jest niemożliwe, to w przetargach na dostawy i usługi wykonawcy mogą je zastąpić własnymi oświadczeniami. Problem w tym, że przedsiębiorcy zaczęli nadużywać tej możliwości.

W praktyce zamawiający nie ma wiarygodnych dowodów na to, że startujący w przetargu przedsiębiorcy rzeczywiście mają niezbędne doświadczenie i wcześniej sprawdzili się przy realizacji podobnych inwestycji. Musi zaufać temu, co sami mówią na swój temat.

Urząd Zamówień Publicznych ostrzega, że takie praktyki mogą się skończyć eliminacją z przetargu.

d3wlp2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wlp2e