Trwa ładowanie...

Przez stare parkomaty przepłacamy za postój

Blisko 200 parkometrów w całym Wrocławiu to prawdziwe zabytki. Automaty nie wydają kierowcom reszty, co powoduje, że przy braku drobnych płacimy 2 czy nawet 5 zł za kilkanaście minut postoju w centrum. Magistrat od momentu pojawienia się Urbancard przebąkuje, że będzie nią można płacić za postój, ale konkretów nikt nie zna.

Przez stare parkomaty przepłacamy za postójŹródło: WP.PL
d4ak7cv
d4ak7cv

Cieszą się za to kloszardzi, którzy na starych parkometrach robią niezły biznes. - Wykupiłem bilet za 2 zł, bo akurat nie miałem innego bilonu - opowiada Marek Want, kierowca z Wrocławia, który parkował przy pl. Solnym. - Gdy wróciłem po 15 minutach, przy aucie przywitał mnie kloszard pytając, czy może dostać mój bilet, skoro odjeżdżam - mówi kierowca. Zaskoczony oddał bilet. Odjeżdżając zauważył, że kloszard sprzedaje ten bilet innemu parkującemu kierowcy.

- Wiemy o takich przypadkach - przyznaje Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży miejskiej. - Najczęściej podwójne życie biletów parkingowych obserwujemy przy ul. Zapolskiej i Bogusławskiego - dodaje. Podkreśla, że jest to wykroczenie i straż, zatrzymując takie osoby, zwykle kieruje wniosek do sądu.

Proceder w ogóle nie miałby miejsca, gdyby wrocławskie automaty, podobnie jak w wielu dużych polskich miastach, wydawały resztę. Nasze parkometry były nowoczesne, ale w 2004 roku. - Rzeczywiście, służą nam już od 6 lat, gdy przetarg na ich dostarczenie wygrał Siemens - przypomina Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Wtedy wydawanie reszty nie było standardem, jak dziś - dodaje. Obecne urządzenia będą nam służyć jeszcze przez rok.

W magistracie mówi się, że w nowym przetargu będzie zapis, iż parkometry muszą współpracować z Urbancard. Ale szczegóły są wciąż ustalane.

Do tego czasu, jeśli nie chcemy przepłacać za postój, pozostaje nam korzystać z elektronicznych kart parkingowych (w ciągu 6 lat wydano ich 3400). Można je doładować w 15 miejscach miasta i płacić nimi za rzeczywisty czas postoju - co do minuty. Rozwiązaniem jest też abonament.

d4ak7cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ak7cv