Trwa ładowanie...

Przodowniczki przedsiębiorczości

Cztery firmy na dziesięć zakładają w Polsce kobiety. Równie
sfeminizowany biznes mają tylko Chińczycy

Share
Przodowniczki przedsiębiorczości
Źródło: thinkstock
d2h4s92

Cztery firmy na dziesięć zakładają w Polsce kobiety. Równie sfeminizowany biznes mają tylko Chińczycy - informuje "Puls Biznesu".

Jak wynika z danych z KRS, zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG), tylko w ubiegłym roku z udziałem kobiet założono 120 tys. nowych firm. Panie odpowiadają za 40,2 proc. uruchomionych w 2012 r. jednoosobowych działalności gospodarczych i zasiadają w zarządach 27,3 proc. nowo utworzonych spółek.

Kobiety szefujące firmom już dawno przewyższyły liczebnie koleżanki w stereotypowo "damskich" zawodach - jak wynika z szacunków PKPP Lewiatan, prezesek, dyrektorek, kierowniczek (i samozatrudnionych) jest trzy razy więcej niż pielęgniarek i o połowę więcej niż nauczycielek (a w edukacji pracuje niemal 400-tysięczna armia kobiet).

Biznesowa aktywność Polek jest imponująca, jeśli porównać ją z sytuacją w innych krajach. Wyniki badań, przeprowadzonych przez Grant Thornton wśród prezesów dużych i średnich firm na całym świecie, są jednoznaczne - tylko w kontynentalnych Chinach udział kobiet w zarządach jest proporcjonalnie większy niż nad Wisłą.

(AS)

d2h4s92

Podziel się opinią

Share
d2h4s92
d2h4s92