Trwa ładowanie...
euro 2012
15-03-2010 15:30

PZPN zarobi na Euro 2012

PZPN zarobi na Euro 2012 - dowiedziało się Polskie Radio Euro. UEFA ma zapłacić Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej za pomoc przy organizacji mistrzostw.

Share
PZPN zarobi na Euro 2012Źródło: Jupiterimages
d1l74a0

Wiceprezes PZPN i dyrektor turnieju Euro 2012 w Polsce Adam Olkowicz przyznaje, że związek otrzyma wynagrodzenie. Jego zdaniem naturalną rzeczą jest, że UEFA widzi i chce refundować wydatki, które musi ponosić PZPN na przygotowanie mistrzostw.

Wiceprezes PZPN nie chce podawać żadnych kwot. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarło Polskie Radio Euro wynika, że UEFA zapłaci PZPN około 13 mln euro. Do tego dochodzi jeszcze zwrot kosztów działalności spółki Euro 2012 Polska oraz 20 mln złotych dotacji na siedzibę związku.

Jak mówi Adam Olkowicz, jeżeli UEFA uzna, że mistrzostwa przygotowano we właściwy sposób i zabezpieczone zostały interesy europejskiej federacji, to zysk trafi do PZPN. Wynagrodzenia nikt nie weźmie jednak "do kieszeni". O jego rozdysponowaniu zadecyduje zarząd związku.

d1l74a0

UEFA chce dzielić się zyskiem z mistrzostw z PZPN, ale nie chce z polskim rządem. Powołana do koordynacji naszych przygotowań do Euro spółka PL.2012 próbowała renegocjować umowy z europejską federacją, jednak rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów. Zdaniem ministra sportu Adama Giersza, Polska musi zarobić w inny sposób przede wszystkim na promocji kraju i turystyce. Szans na bezpośredni zysk z organizacji turnieju już nie mamy - podkreśla Adam Giersz.

UEFA nie chce rozmawiać na temat podziału zysku z mistrzostwa, ale jest gotowa renegocjować tzw. umowy stadionowe. To podpisane przez miasta-organizatorów porozumienia o zapłacie za wynajęcie obiektów na Euro 2012. Miasta podpisały je na bardzo niekorzystnych warunkach jeszcze zanim zapadła decyzja, że mistrzostwa zorganizuje Polska i Ukraina.

Na razie nie ma żadnych szacunków mówiących o zyskach z imprezy. Eksperci twierdzą jednak, że przychody z praw telewizyjnych, sprzedaży licencji i od oficjalnych sponsorów sięgną grubo ponad miliard euro.

d1l74a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l74a0
d1l74a0