Trwa ładowanie...

Rada Ministrów poparła deregulację

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych
zawodów

Rada Ministrów poparła deregulacjęŹródło: Thinkstock
d3n9v5i
d3n9v5i

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. pierwsza transza).

Przyjęty dzisiaj projekt ustawy 6 marca 2012 r. skierowany został przez Ministra Sprawiedliwości do pogłębionych, blisko dwumiesięcznych konsultacji społecznych, po których nastąpiły uzgodnienia międzyresortowe, zakończone 13 września 2012 r. przyjęciem projektu przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Wielomiesięczny proces rozmów między ministerstwami pozwolił skierować na Radę Ministrów projekt niezawierający żadnych rozbieżności.

Po analizie głosów z konsultacji społecznych w projekcie wprowadzono zmiany, spośród których najistotniejsze to przyznanie tylko gminom liczącym powyżej 100 tys. mieszkańców prawa przeprowadzania egzaminu dla taksówkarzy, rozszerzenie wymogu niekaralności wobec trenerów i instruktorów sportu o przestępstwa m. in. przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości czy związane z korupcją w sporcie, dopuszczenie legislatorów mogących wykazać się praktyką w tworzeniu aktów prawa powszechnie obowiązującego do prawniczych egzaminów zawodowych, a także utworzenie instytucji "notariusza powołanego na 3 lata" dla osób, którym po zdaniu egzaminu zawodowego nie udało się znaleźć kancelarii notarialnej, w której mogłyby odbyć asesurę.

Pierwotnie projekt ustawy otwierał dostęp do 49 zawodów, obecnie lista ta liczy 50 profesji.

d3n9v5i

Zmiana wynika z faktu objęcia deregulacją wszystkich siedmiu, a nie trzech jak pierwotnie zakładano zakresów uprawnień geodetów (poprzez skrócenie okresów wymaganych praktyk), przy jednoczesnym przesunięciu na następny etap trzech zawodów regulowanych ustawą prawo geologiczne i górnicze (mechanik wiertni, spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych i spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi), co podyktowane jest chęcią kompleksowego zderegulowania wszystkich zawodów zawartych w tej ustawie.

Więcej, w tym treść przyjętego dzisiaj projektu oraz jego uzasadnienia, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl .

MA

d3n9v5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9v5i