Trwa ładowanie...
ranking
08-10-2013 11:36

Ranking funduszy emerytalnych - wrzesień 2013

Wrzesień to kolejny miesiąc zysków na kontach przyszłych emerytów. OFE zarobiły średnio +1,49%, bijąc benchmark piąty miesiąc z rzędu.

Ranking funduszy emerytalnych - wrzesień 2013Źródło: Jupiterimages
d4jb63r
d4jb63r

Rynki przyglądają się kolejnym odsłonom rządowych pomysłów na przyszłość OFE. Groźba podaży ze strony portfeli OFE dała o sobie znać 5 września, podczas konferencji Ministra Finansów. Indeks szerokiego rynku WIG stracił wówczas blisko -4,4% , a WIG20 -4,6%. Straty zostały jednak szybko odrobione. WIG zakończył miesiąc z wynikiem +2,93%, natomiast WIG20, najbardziej narażony na zawirowania związane z dekonstrukcją II filaru wypracował symboliczny zysk +0,31%. Liderami po raz kolejny okazały się spółki małe i średnie zyskujące odpowiednio +4,01% (sWIG80) oraz +6,11% (mWIG40).

Rynek długu pozostaje pod wpływem korekty na rynkach bazowych, wspieranej przez deklarację amerykańskiego FED o kontynuacji programu luzowania ilościowego. USA nie wstrzymują swoich drukarek, a rentowności krajowych skarbowych papierów dłużnych nieznacznie spadły (ceny wzrosły). Indeks IROS zyskał w skali miesiąca +0,25%, największe zmiany miały miejsce na krótkim końcu krzywej dochodowości. Indeks obligacji z 2-letnim terminem do wykupu IROS-2 zyskał +0,46%.

Średni zysk OFE wypracowany we wrześniu na poziomie +1,49% jest jednym z lepszych w tym roku. Różnica między najlepszym i najgorszym przekroczyła 0,5 pkt proc. Wszystkie fundusze pobiły benchmark, złożony w 30% z indeksu WIG i 70% - indeksu IROS, który wrzesień zakończył z wynikiem +1,09%. Od początku roku OFE zarobiły średnio +5,0%. Najlepszym wynikiem w tym roku może pochwalić się Nordea OFE (+6,2%), najsłabiej radzi sobie natomiast AEGON OFE (+3,5%).

Komentarz do rankingu

Wrześniowy ranking, oceniający relację zysku do ryzyka, przyniósł kilka niewielkich zmian. Najlepszą relacją zysku do ryzyka w horyzoncie 36 miesięcy, nagrodzoną oceną 5a, ponownie mogły się pochwalić Allianz Polska OFE oraz Nordea OFE. Jednak tylko Nordea ma najwyższe oceny w obu horyzontach. Allianz Polska OFE odnotował we wrześniu skokowy spadek noty krótkoterminowej z 4a do 2a. Fundusz ten od kwietnia, niemal każdy miesiąc kończy z wynikiem słabszym od średniej. We wrześniu jego jednostka zyskała +1,4%, co było najsłabszym wynikiem ze wszystkich funduszy. W efekcie fundusz uplasował się na 9-tym miejscu wśród 13 funduszy w zestawieniu rocznych stóp zwrotu.

d4jb63r

Na uwagę zasługują także Pekao OFE oraz Generali OFE. W przypadku pierwszego z funduszy, obie noty wzrosły o 1 oczko, do 4a w zestawieniu krótkoterminowym i do 3a w horyzoncie 3-letnim. Fundusz ten ostatnie 2 miesiące kończył z najlepszym wynikiem wśród wszystkich OFE, dzięki czemu stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy, na poziomie +12,1%, uplasowała fundusz na trzecim miejscu w zestawieniu. Wynik za 36 miesięcy (+18,8%) jest wciąż słabszy od średniej. Wyraźną poprawę widać również w funduszu Generali OFE, który od kilku miesięcy otrzymywał w obu horyzontach najniższe noty. We wrześniu wreszcie drgnęła ocena 12-miesięczna, która podskoczyła do 2a. To efekt poprawy wyników funduszu, który od czerwca, niemal w każdym miesiącu plasował się w pierwszym kwartylu stóp zwrotu.

Zespół Analiz Online

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/32106/20131002_fe_rankingi.pdf )

d4jb63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jb63r