Trwa ładowanie...

Rekordowy ruch na A1

Aż 83 tys. aut jechało w ostatnią niedzielę autostradą A1 - to rekordy ruch. W tym roku z drogi korzystało średnio 37 tys. aut dzienne. Decyzją rządu przejazd A1 był w ostatni weekend bezpłatny, podobnie będzie w pozostałe sierpniowe weekendy.

Rekordowy ruch na A1Źródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d4854it
d4854it

Decyzja o otwarciu w sierpniowe weekendy bramek na A1 zapadła po tym, jak w lipcu z powodu wakacyjnych wyjazdów w okolicach PPO (punktach poboru opłat) na A1 tworzyły się wielogodzinne korki.

W piątek 8 sierpnia bramki na autostradzie A1 zostały otwarte o godz. 16, a zamknięto je w niedzielę o godz. 23.59.

Jak wynika z danych przekazanych we wtorek PAP przez Annę Kordecką rzecznik prasową koncesjonariusza autostrady - firmy Gdańsk Transport Company SA, zniesienie opłat sprawiło, że więcej kierowców skorzystało z autostrady.

Kordecka dodała, że w ostatni piątek drogą jechało 64,9 tys. aut, w sobotę - 82 tys., a w niedzielę - 83 tys. - To rekordowy ruch od momentu otwarcia tej drogi - powiedziała Kordecka.

d4854it

Poinformowała też, że w tym roku z autostrady korzystało średnio 37 tys. aut dzienne, a w lipcu ok. 54 tys. w ciągu doby.

Mimo tak wzmożonego ruchu pomorska policja nie odnotowała korków na wjazdach zjazdach z A1. Nie było ich także na drogach dojazdowych do autostrady.

Dotychczasowy rekord na A1 padł 26 lipca tego roku: tego dnia w Gdańsku otwierano Jarmark św. Dominika, a w Gdyni miała miejsce lotnicza impreza i w ciągu doby autostradę pokonało 68 tys. samochodów. Wówczas przejazd był płatny, a przed bramkami tworzyły się długie zatory.

W opinii Kordeckiej w nadchodzący weekend może paść kolejny rekord ruchu na A1. - Spodziewamy się wzmożonego ruchu, bo w Gdańsku będzie się kończył Jarmark św. Dominika, a w Gdyni zaplanowano dużą imprezę żeglarską (zlot żaglowców pn. Operacja Żagle Gdyni rozpocznie się 15 a zakończy 18 sierpnia) - powiedziała PAP Kordecka.

d4854it

Jak wyjaśniła, z dotychczasowych doświadczeń wynika, że zwykle największy ruch panuje na autostradzie w soboty między godz. 7 a 15 oraz w niedzielne popołudnie. - Oczywiście w ten weekend - z powodu wolnego piątku, może być inaczej. Wiele też zależy od pogody - wyjaśniła Kordecka.

Jak poinformował resort infrastruktury i rozwoju, zwolnienie z opłat na A1 będzie obowiązywało we wszystkie weekendy sierpnia od godziny 16 w piątki (oraz w czwartek 14 sierpnia) do niedzieli do godz. 23.59. Resort zaznaczył, że osoby wjeżdżające na autostradę po godz. 23.59 w sierpniowe niedziele będą pobierały bilety wjazdowe i jeśli dojadą do wybranych bramek zjazdowych przed ich zamknięciem, czyli do godz. 1.30, to opuszczą autostradę bez uiszczania opłaty.

Gdańsk Transport Company (GTC) porozumiał się w tej sprawie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. GTC, które jest koncesjonariuszem na A1, odpowiada za pobór opłat i przekazuje te środki Krajowemu Funduszowi Drogowemu.

d4854it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4854it