Trwa ładowanie...
d2emy1g

Rok próby dla giełdy

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest obecnie na fali wznoszącej, jednak najbliższe tygodnie mogą pogorszyć jej sytuację - p=obawia się "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Rok próby dla giełdy
Źródło: Jupiterimages
d2emy1g

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest obecnie na fali wznoszącej, jednak najbliższe tygodnie mogą pogorszyć jej sytuację - obawia się "Dziennik Gazeta Prawna".

Spółki z naszej części Europy, nie tylko z Polski, chętnie sprzedają swoje akcje na polskim parkiecie. Systematycznie rośnie ich liczba. Obroty giełdy są duże, zaś uczestnikami notowań najwięksi inwestorzy z całego świata.

Wprowadźmy kwotę wolną od podatku giełdowego

d2emy1g

Ten pozytywny obraz może jednak zostać wkrótce zakłócony. Jedna z dużych agencji zapowiada wycofywanie się w najbliższym czasie dużych inwestorów z tzw. rynków wschodzących, do których nadal jesteśmy zaliczani także my. Mają ponoć ulokować swoje kapitały na bezpieczniejszych rynkach m.in. w USA i Japonii.

Dodatkowo GPW zostanie niejako uszczuplona poprzez mniejszy dopływ środków do OFE, które należą do największych inwestorów. Nie wiadomo, czy Polacy zechcą w zamian lokować pieniądze w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, będących również znaczącym uczestnikiem handlu akcjami.

Polska giełda nadal nie zawarła sojuszu z innym, poważnym partnerem o podobnym profilu. Tymczasem wokół pojawia się coraz więcej porozumień. Ostatnim hitem jest zapowiedź fuzji giełd w Nowym Jorku i Frankfurcie.

I właśnie dlatego dobrze byłoby już teraz pomyśleć nad wyborem partnera dla naszej giełdy, gdy jest ona w dobrej sytuacji finansowej i cieszy się powodzeniem emitentów i inwestorów. Bo gdy dla GPW nadejdą trudniejsze czasy, to i o dobry sojusz będzie trudno - przestrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g