Trwa ładowanie...
d1pkywn
Newseria
oszczędności

Rosną oszczędności Polaków

Polacy oszczędzają coraz więcej. Jak policzył Narodowy Bank Polski oszczędności Polaków pod koniec zeszłego roku wyniosły 850 mld zł i wciąż rosną. Większość z nich inwestowana jest jednak w sposób zachowawczy. Bezpiecznie, więc bez szans na spektakularne zyski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosną oszczędności Polaków
(Fotolia, Fot: Mark Huls)
d1pkywn

W I kwartale 2014 r. Polacy powiększyli oszczędności o kolejne 38,3 mld zł - wynika z najnowszego raportu NBP. W tym roku przybywa ich znacznie szybciej niż w zeszłych latach, bowiem w I kwartale zeszłego roku zdołaliśmy zaoszczędzić 4 mld zł mniej niż w tym roku.

- Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tak naprawdę niemal każdy z nas deklaruje chęć do oszczędzania, ale wychodzi to mniej niż połowie z nas - mówi Norbert Duczkowski, dyrektor biura produktów inwestycyjnych Getin Noble Bank. - Istnieje olbrzymia dysproporcja między tym, ile chcielibyśmy oszczędzać, a tym, ile faktycznie oszczędzamy.

d1pkywn

Oszczędzane pieniądze, jak podaje NBP, w ok. 40 proc. trafiały na bankowe lokaty - łącznie 14,9 mld zł w I kwartale.

- Są to najpopularniejsze i najbardziej płynne metody, które umożliwiają wycofanie zgromadzonych środków w każdym momencie, to powoduje jednak, że długofalowe oszczędzanie nie jest aż tak efektywne - ocenia Norbert Duczkowski.

Wybierając metodę oszczędzania, Polak zazwyczaj nie lubi działać pochopnie. Badamy rynek, obserwujemy oferty, a potem na ogół idziemy jeszcze po poradę do specjalisty.

Wielkich zmian w polskich sposobach oszczędzania nie powinniśmy więc oczekiwać. Polak woli zarabiać mniej, ale za to bezpiecznie.

d1pkywn

Podziel się opinią

Share
d1pkywn
d1pkywn