Trwa ładowanie...

Rostowski o unii bankowej

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski ma poważne obawy o to, czy uda się stworzyć unię bankową z silnym mechanizmem upadłościowym i gwarancjami depozytów.

Rostowski o unii bankowejŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2juif4
d2juif4

- Czy uda nam się stworzyć unię bankową opartą na trzech filarach? Jednolity mechanizm nadzoru bankowego (SSM - PAP) został wynegocjowany, jesteśmy bardzo zadowoleni jako Polska z jego ostatecznego kształtu. Drugi filar to uporządkowana upadłość banków. Ta kwestia jeszcze przed nami. Moje obawy są natomiast takie, że mechanizm upadłościowy będzie słaby, niewystarczający - powiedział Rostowski w poniedziałek podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.

- Mam poważne obawy w tej kwestii. W ciągu czterech lat ten mechanizm powinien objąć wszystkie banki - dodał.

Rostowski poinformował również, że największe ryzyko związane z unią bankową dotyczy tego, czy powstanie jej trzeci filar, czyli wspólne gwarancje depozytów.

- Największy problem widzę z gwarancjami depozytów. Tutaj prawdopodobnie uprawnienia i obowiązki pozostaną na poziomie narodowym, z jakąś minimalną współpracą instytucji na poziomie europejskim - powiedział.

Wicepremier zaznaczył również, że Polska nie musi przystępować do SSM, zanim przystąpi do strefy euro, ale może to zrobić.

- Mam wątpliwości, czy Polska powinna przystępować do jednolitego mechanizmu nadzoru, zanim wejdziemy do strefy euro - poinformował wicepremier.

d2juif4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2juif4