Trwa ładowanie...

Rostowski: sam chciałem odejść z rządu

Chciałem odejść z rządu w ramach rekonstrukcji, rozmawiałem o tym z premierem - tak b. minister finansów Jacek Rostowski odniósł się rozmowy szefów NBP i MSW o ewentualnym wsparciu przez NBP budżetu państwa w zamian za jego dymisję.

Share
Rostowski: sam chciałem odejść z rząduŹródło: AFP, fot: Leon Neal
d37q1pv

Tygodnik "Wprost" upublicznił nagrania, na których słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS. Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku.

- Nie było potrzeby doprowadzenia do mojej dymisji, bo właśnie w lipcu - nie wiem czy przed tą rozmową, bo nie znam jej dokładnej daty - powiedziałem panu premierowi, że definitywnie będę chciał odejść podczas rekonstrukcji - powiedział Rostowski we wtorek w radiu RMF FM.

Dopytywany, czy Sienkiewicz i Belka wiedzieli o tym, b. minister finansów odpowiedział: - Tego nie wiem. Mogli nie wiedzieć, ale na pewno nie jest tak, że ten deal się skonsumował w listopadzie zeszłego roku.

d37q1pv

Rostowski zapewnił, że nikt nie naciskał, by doszło do jego odejścia z rządu. - Jedyne naciski były ze strony premiera, abym został - tłumaczył. Rostowski ocenił też, że "nie do przeprowadzenia" była "druga część politycznego dealu", jak nazwał fragment rozmowy Belki z Sienkiewiczem dotyczący wsparcia przez NBP budżetu państwa przez nowelizację ustawy o banku centralnym

Ustawa - jak wyjaśnił Rostowski - pozwala na zakup skarbowych papierów wartościowych przez NBP, ale "tylko i wyłącznie w warunkach kryzysu systemu finansowego". Jego zdaniem nie było "żadnej możliwości", aby użyć zapisów ustawy do "wspierania celów politycznych rządu czy partii rządzącej."

- Gdyby była próba używania takich zapisów do finansowania deficytu w sytuacji, gdy nie ma kryzysu (...), to ja bym na pewno się temu przeciwstawił - mówił b. szef resortu finansów. - Podczas tej rozmowy każdy z panów sprzedawał drugiemu most Kierbedzia - dodał Rostowski.

Pytany o swoje relacje z szefem NBP, który na nagraniu go mocno krytykował, Rostowski zaznaczył, że "żył w przeświadczeniu" o tym, że ma "świetne relacje" z Belką.

d37q1pv

Dopytywany, czy czuje się obrażony słowami, które padły w nagranej rozmowie, polityk powiedział: - Na pewno nie umiem być obiektywny na temat tych dwóch panów. Dodał jednak, że jego odczucia są w tej sprawie najmniej ważne.

Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że analiza rozmowy Sienkiewicza i Belki nie wskazuje na przekroczenie prawa i - jak mówił - abstrahując od "paskudnego sposobu" wyrażania przez nich opinii, rozmawiali oni raczej "o tym, jak pomóc państwu polskiemu, a nie jak zaszkodzić". Dlatego - oświadczył Tusk - nie ma powodów, by zdymisjonować obecnego szefa MSW. Tusk podkreślił także, że projekt zmian w ustawie o banku centralnym (którym we wtorek zajmie się rząd) nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią.

d37q1pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q1pv