Trwa ładowanie...

Rower za segregację śmieci

Segregujesz śmieci, dostaniesz w prezencie rower, żądasz rachunku fiskalnego w kasie, masz szansę otrzymać 100 euro - takie nagrody przyznają mieszkańcom za dobre, obywatelskie zachowanie władze włoskich miast i gmin. Takich inicjatyw są we Włoszech dziesiątki.

Rower za segregację śmieciŹródło: Thinkstockphotos
d3fxejq
d3fxejq

Włoska prasa, która informuje o kolejnych podobnych pomysłach, zwraca uwagę na wyraźną zmianę taktyki lokalnych władz. Aby zdyscyplinować Włochów, zamiast karać mandatami, wolą częściej nagradzać tych, którzy szanują przepisy. Dlatego oferują nagrody materialne i finansowe, różnego rodzaju kupony do wykorzystania w sklepach, bezpłatny przejazd komunikacją miejską, zniżki przy zakupie kart wstępu do klubów fitness, a nawet ulgi podatkowe.

- Myśl pozytywnie - tak tę nową taktykę nazywają media.

Czasem, jak się zauważa, wystarczy ustąpić komuś miejsca w autobusie. Tak jest na przykład w Trydencie na północy Włoch. Tam do rozdania jest 50 bezpłatnych abonamentów komunikacji miejskiej wśród pasażerów, którzy w autobusach wyróżnili się kulturą osobistą i grzecznością. Inicjatywę tę burmistrz miasta Alessandro Andreatta nazwał "mandatem na opak".

d3fxejq

W Crotone w Kalabrii, gdzie dochodzi do masowych oszustw podatkowych w handlu, ten, kto zbierze co najmniej 100 otrzymanych w sklepach i lokalach paragonów fiskalnych, może je wysłać do siedziby zarządu miasta. Ten rozlosuje zaś 100 nagród po 100 euro.

Neapolitańczycy regularnie wywiązujący się z gminnych zobowiązań podatkowych, są uprawnieni do zniżek przy zakupie motoryzacyjnych polis ubezpieczeniowych. Również w okolicach Neapolu, w miasteczku Acerra, gdzie istnieje poważny problem z wywozem śmieci, ci, którzy je segregują, mogą liczyć na takie podarunki, jak produkty spożywcze, sprzęt AGD i proszek do prania.

Właściciele barów w Mediolanie otrzymują w prezencie stare ryciny w zamian za rezygnację z instalowania w swych lokalach automatów do gry.

W Arzignano koło Vicenzy trzy wylosowane osoby dostaną rower lub bezpłatną kartę wstępu do siłowni za to, że co najmniej przez 15 dni chodziły do szkoły lub pracy na piechotę albo jeździły na rowerze.

W Forte dei Marmi w Toskanii produkcja domowego kompostu wynagradzana jest 10-procentą obniżką opłat za wywóz śmieci.

W mieście Cisterna w środkowych Włoszech bony wartości 360 euro dostanie tych troje mieszkańców, którzy zbiorą najwięcej papieru, butelek i opakowań z plastiku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d3fxejq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fxejq