Trwa ładowanie...

Rozkwitnie garażowy recykling akumulatorów

Przygotowywana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja prawa może zwiększyć skalę nieprawidłowości w recyklingu akumulatorów - alarmuje "Puls Biznesu".

Rozkwitnie garażowy recykling akumulatorówŹródło: Thinkstockphotos
d2kp1bb
d2kp1bb

Obecnie rozbiórka baterii musi być prowadzona w jednym, zintegrowanym zakładzie. Natomiast proponowane przepisy zezwalają na robienie tego przez więcej firm. Na przykład jedna będzie mogła "rozebrać" akumulator, a szkodliwe substancje przewieźć do inne, gdzie zostaną utylizowane.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów może to spowodować powstanie wielu firm, które "chałupniczo" będą odzyskiwać cenny ołów i zanieczyszczać środowisko szkodliwymi pozostałościami.

Potwierdza to Kancelaria Bezpieczeństwa Rapacki i Wspólnicy, utworzona przez byłego wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego. W raporcie o nieprawidłowościach na rynku wskazuje ona, że proponowane zmiany mogą doprowadzić do niekontrolowanego obrotu bardzo toksycznymi odpadami, co doprowadzić może do "znacznych uszczupleń dla skarbu państwa oraz katastrofy ekologicznej".

Resort środowiska twierdzi, że wspomniane zmiany dostosowują polskie przepisy do unijnych, a przed rozwojem nielegalnego recyklingu ochronią rynek przepisy ustawy o odpadach.

d2kp1bb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kp1bb