Trwa ładowanie...

RPO zaskarży ustawę o OFE do TK

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

RPO zaskarży ustawę o OFE do TKŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
du0ybjq
du0ybjq

Zdaniem prawników z Biura RPO przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają bowiem zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Wskazują, że gdy wprowadzano reformę emerytalną część osób - urodzeni przed końcem 1968 r. - mogła zdecydować i dobrowolnie dołączyć do OFE, a obecnie dokonano znaczących zmian w tym segmencie.

Chodzi o to, czy państwo bez naruszenia zasady zaufania do państwa i prawa może wycofać się z koncepcji funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego część osób przystąpiła dobrowolnie - mówi Lesław Nawacki z Biura RPO.

Rzecznik uznał zaś, że nie ma podstaw do skargi o naruszenie przepisów dot. wywłaszczenia i własności.

- Wykluczyliśmy możliwość naruszenia przez zmianę konstytucyjnej zasady ochrony własności. To nie była nacjonalizacja, a składki nie są prywatną własnością - wskazuje Nawacki.

Na razie zapadła decyzja kierunkowa, wniosek w ostatecznej postaci ma być gotowy w ciągu kilku tygodni - zapowiada "DGP".

du0ybjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du0ybjq