Trwa ładowanie...

RPP rezygnuje z forward guidance

Poranne kwotowania głównej pary walut premiowały dolara. Istotne dane o dynamice PKB w strefie euro za I kw. wypadły zgodnie z oczekiwaniami a nieznacznie niższa deflacja producencka nie wsparła wspólnej waluty.

RPP rezygnuje z forward guidanceŹródło: Fotolia, fot: NAN
d7tbe74
d7tbe74

Szansą dla euro mogły okazać się słabsze dane z USA, tak jednak się nie stało. Raport ADP okazał się optymistyczny, co przeważyło szalę przewagi na korzyść dolara w obrazie całej sesji. EUR-USD zakończył dzień na poziomie 1,359. Złoty zyskał wobec słabości euro.

Wydarzeniem dnia na krajowym rynku była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Rada bez niespodzianek pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, ale istotniejsze dla rynku okazały się słowa M. Belki podczas konferencji prasowej. Prezes NBP poinformował, że Rada rezygnuje z publikacji forward guidance a aktualny bilans ryzyk, który uległ zmianie poza potencjałem podwyżek daje również możliwość obniżek stóp. W najnowszej projekcji NBP obniżono nieznacznie prognozy wzrostu PKB i inflacji w latach 2014-2015. M. Belka zaznaczył jednak, że zmiany nie oznaczają jednak wyższego prawdopodobieństwa obniżek w najbliższym czasie, co w finalnej ocenie rynku całościowego kontekstu komunikatu lekko wsparło złotego. EUR-PLN zamknął dzień na poziomie 4,1435 a USD-PLN na 3,0330. Giełdy akcji zakończyły wczorajszą sesję w zmiennych nastrojach: DAX zyskał 0,1% a WIG stracił 1,1%. SP500 wzrósł o 0,1% a Nikkei na dzisiejszej sesji spadł o 0,1%.
[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33460/2014.07.03_raport_rynkowy.pdf )

d7tbe74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7tbe74