Trwa ładowanie...
skrzypek
+1

RPP: stopy procentowe bez zmian

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Share
RPP: stopy procentowe bez zmian
Źródło: WP.PL
d47yms7

Eksperci podkreślali, że Rada podejmie taką decyzję wobec sprzecznych czynników makroekonomicznych. Za podniesieniem stóp przemawiało osłabienie złotego mogące działać w kierunku wzrostu inflacji, jednak nadchodzące spowolnienie gospodarcze wymagałoby raczej obniżenia ich wysokości. Ekonomiści uważają, że w tym roku wysokość stóp procentowych nie ulegnie zmianie, a na początku przyszłego można się spodziewać ich obniżenia.

Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 6 procent.

d47yms7

Uzasadnienie decyzji Rady poznamy o 16:00.

|

d47yms7

Opinia analityka

RPP nie zaskoczyła rynków i stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. To chyba najlepsza decyzja, jaką w chwili obecnej mogła podjąć Rada, ze względu na wzrost ryzyk zarówno dla wzrostu gospodarczego, jak i inflacji. Z jednej strony mamy pewność, iż wzrost będzie niższy niż mówiły poprzednie szacunki, ale w tej chwili trudno powiedzieć w jakim stopniu, tzn. czy będzie to raczej 3,5% (w 2009 roku), czy może bliżej 2%. Nie wiadomo bowiem w jakim stopniu utrudniony dostęp do kredytu wpłynie na inwestycje, a w połączeniu ze słabszym złotym – również na konsumpcję. Z drugiej strony gwałtowne osłabienie złotego uniemożliwia szybkie obniżanie stóp z dwóch powodów. Po pierwsze niechybnie spowoduje impuls inflacyjny, jednak jego siły nie sposób w tej chwili określić. Jeśli złoty szybko odrobi większość strat podwyżki cen mogą okazać się umiarkowane. Sytuacja na rynku walutowym ciągle jest jednak dość napięta i o spadku inflacji poniżej 4% w tym roku już można raczej zapomnieć. Tak czy owak czeka nas
dłuższy okres niższego wzrostu i Rada w pewnej perspektywie uzyska przestrzeń do obniżek stóp. Stanie się to jednak dopiero po względnym ustabilizowaniu się sytuacji na rynku walutowym, czyli już raczej nie w tym roku.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d47yms7

Podziel się opinią

Share
d47yms7
d47yms7