Realizację takiej obietnicy ma zapewnić strategia rozwoju służby w latach 2010-2015. Dzięki temu już wkrótce powinny zniknąć procedury biurokratyczne, które utrudniają legalną działalność gospodarczą, a należności celne i podatki powinny być ściągane sprawnie i skutecznie.
Wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że twórcy programu wzorowali się na najlepszych strategiach, które sprawdziły się w biznesie.
Strategia zakłada też zwiększenie prestiżu Służby Celnej, rozszerzenie kompetencji w zakresie zwalczania korupcji oraz lepszą współpracę z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim.