Trwa ładowanie...
herbata
09-02-2012 04:10

Rynek kawy idzie mocno do góry

Polska przestaje być krajem typowo herbacianym. Coraz częściej sięgamy po kawę - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Rynek kawy idzie mocno do góryFot: AFP/Mario Tama
d4enfek
d4enfek

Statystyczny Polak wypija już praktycznie tyle samo kawy ile herbaty, czyli filiżankę dziennie. Według badań Euromonitor International w 2015 r. wartość rynku kawy ma wynieść już blisko 1,3 mld euro. Oznacza tę wzrost o 8 proc. w stosunku do 2011 r. Tak dobre perspektywy zachęcają nie tylko przedsiębiorców do otwierania nowych kawiarni, ale też sklepy spożywcze i stacje paliwowe do ich tworzenia w swoich placówkach.

Szacuje się, że w Polsce może już działać kilkadziesiąt tysięcy punktów wyspecjalizowanych w sprzedaży małej czarnej. W tym roku powstanie ich kolejnych kilkaset. Kawiarnie, oprócz typowych sieci takich jak Coffeeheaven czy Starbucks, rozwijają też Biedronka, Empik, Orlen, BP, Statoil czy McDonald's. Coffeeheaven, która ma już 86 lokalizacji, nowe kawiarnie chce otwierać zarówno w centrach handlowych, jak i w ciągach komunikacyjnych w dużych miastach.

Starbucks z kolei inwestuje już nie tylko w tradycyjne kawiarnie, ale też kioski czy punkty dla kierowców, które do tej pory były rozwijane wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Realizacja tego pomysłu w Polsce świadczy o dużym potencjale rynku. Oprócz tego do Polski wciąż wchodzą nowe sieci, wśród nich trzeba wymienić Aroma Espresso Bar czy Costa Coffe.

Nowym kawiarniom sprzyja fakt, że coraz więcej osób kawę pija poza domem. Według badań Makro Cash & Carry jest to ponad 70 proc. Polaków. Większa konkurencja to dobra wiadomość dla klientów. Jest szansa, że sięgające wciąż 300 proc. marże na kawę spadną i małą czarną kupimy taniej.

d4enfek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enfek