Trwa ładowanie...
d6bm21m
d6bm21m

Rynek nieruchomości kontynuuje poprawę

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny zawiera jedynie dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, natomiast w dalszej części tygodnia poznamy dodatkowe dane z rynku nieruchomości oraz wartości indeksów PMI i wskaźnika Ifo. Eurodolar znajduje się obecnie w okolicach 1,3150 i kontynuuje stabilizację pomiędzy przedziałem 1,3000 a 1,3180 zapoczątkowaną niespełna dwa tygodnie temu.
Share
d6bm21m

Euro nie zyskuje mimo panującego zwiększeniu apetytu na ryzyko, co jest dowodem słabości wspólnej, europejskiej waluty. Tym samym uważamy, że seria dobrych danych z USA lub zaostrzenie stanowiska przez amerykańskie władze monetarne powinno przyczynić się do spadku kursu EUR/USD. W najbliższym czasie brak jest kluczowych danych (a za takie uważane są dane z rynku pracy – jeden z dwóch obok inflacji parametrów reguły Evansa). Dzisiejsza publikacja danych z rynku nieruchomości dotyczących sprzedaży domów na rynku wtórnym powinna pokazać dalszą poprawę tej gałęzi gospodarki. Konsensus rynkowy zakłada wzrost do 5,25 mln domów i uważamy, że wzrost sprzedaży w okolice konsensusu jest bardzo prawdopodobny. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie poprawiły się nastroje wśród przedsiębiorstw z rynku nieruchomości – po spadkach w pierwszym kwartale tego roku, indeks NAHB od trzech miesięcy kontynuuje passę wzrostową a jego wartość jest najwyższa od kwietnia 2006 r., czyli okresu hossy na rynku nieruchomości.

Nastroje przedsiębiorstw są pochodną tego co de facto dzieje się w tym sektorze, dlatego w horyzoncie kilku najbliższych miesięcy możemy być pewni dobrych odczytów. W podtrzymaniu odradzającej się koniunktury pomagają również niskie stopy procentowe – co prawda miesięczna średnia oprocentowania kredytów wzrosła ostatnio, jednak nadal znajduje się na relatywnie niskim poziomie. Z drugiej strony dalszy wzrost średniego oprocentowania może w perspektywie następnych kwartałów ograniczyć to odrodzenie. Dane z Polski o koniunkturze w przemyśle będą pierwszym sygnałem o tym na jakim poziomie ukształtowała się produkcja przemysłowa w lipcu. Od dwóch miesięcy dane GUS o koniunkturze utrzymują się na wysokim poziomie, dlatego dzisiejszy odczyt będzie kluczowy dla naszych prognoz dotyczących poprawy aktywności gospodarczej w II połowie roku.

Indeksy PMI zarysują obraz koniunktury w III kwartale

d6bm21m

W dalszej części tygodnia poznamy indeksy PMI dla przemysłu za lipiec. Prognozy rynkowe zakładają wzrosty indeksów: dla Niemiec do 49,2 a dla strefy euro do 49,1. Dane te będą kluczowe dla naszych prognoz zakładających przyspieszenie wzrostu gospodarczego na świecie w III i IV kwartale. Jeśli odczyty ukształtują się na prognozowanych poziomach, to będziemy mieć kolejne argumenty za zwiększeniem dynamiki eksportu netto w Polsce – głównego motoru wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Poza tym opublikowane zostaną dane o sprzedaży nowych domów (środa), zamówienia na dobra trwałego użytku (czwartek) i indeks Uniwersytetu Michigan (piątek). W przypadku dwóch ostatnich wskaźników rynek spodziewa się spadków.

Marcin Pietrzak
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

d6bm21m

Podziel się opinią

Share
d6bm21m
d6bm21m