Trwa ładowanie...
d3bdzp2
d3bdzp2
Waluty

Rynek PLN: finalny etap aprecjacji?

Patrząc na zachowanie giełd amerykańskich i europejskich, optymizm inwestorów nie opuszcza. Ostatnie lepsze dane makro służą jako dobry pretekst do dalszych wzrostów.
Share
d3bdzp2

Wczorajsza sesja za Oceanem potwierdziła średnioterminowy sygnał kupna dla indeksu S&P500, co może oznaczać test poziomu 1000 punktów w niedalekiej przyszłości. Dzisiaj z Eurolandu poznamy inflację PPI za marzec, natomiast popołudniu przeniesiemy się do USA, gdzie światło dzienne ujrzy kwietniowy indeks ISM dla usług. Poprzednie wartości to odpowiednio spadek o 0,5% m/m oraz 40,8 pkt.

O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3376 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji nocnej przyniosły kontynuację wyprzedaży waluty amerykańskiej. Notowania odnotowały szczyt w rejonie 1,3436. Skutecznie zaatakowany został zatem silny opór techniczny umiejscowiony na linii 1,3390. Bykom nie udało się jednak utrzymać powyżej tego miejsca charakterystycznego, co byłoby wyraźnym sygnałem na szybką kontynuację wzrostów cen. Poranny obraz tej pary w zestawieniu z analizą wskaźników technicznych sugeruje, że stopniowo opadający kanał notowań może być charakterystyczny dla pierwszej części dzisiejszej sesji. Lokalne wsparcie wyrysować obecnie można w pobliżu 1,3270 – 1,3250. Analiza dynamiki cen podpowiada, że to miejsce charakterystyczne wykorzystane może być do reaktywacji długich pozycji.

d3bdzp2

RYNEK KRAJOWY

Dobra passa dla posiadaczy długich pozycji na GPW pozostaje jak najbardziej w mocy. Wczoraj główny jej indeks WIG20 bowiem zyskał przeszło 4% na wartości, przy całkiem niezłych obrotach na poziomie 1,5 miliarda złotych. Co więcej na wykresie w skali arytmetycznej zarówno szeroki WIG, jak i WIG20 naruszyły długoterminową linię trendu spadkowego, niemniej trudno oczekiwać trwałego przebicia przy pierwszym jej teście. Złoty na fali polepszenia klimatu inwestycyjnego na świecie wraz z walutami regionu zyskał wczoraj na wartości. O godzinie 08.19 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,3523, a za dolara 3,2576 złotego. Sytuacja techniczna na rynku złotego: po dzisiejszej sesji nocnej wygląda obiecująco. Na rynku pary USD/PLN ceny ustanowiły nowe lokalne minima (3,2355). Jak na razie w związku z tym widać, że przewaga należy do strony zainteresowanej mocniejszym złotym. Z punktu widzenia analizy technicznej zaryzykować można stwierdzenie, że jest to finalny etap
aprecjacji polskiej waluty. Obraz tej pary jest bardzo silnie wyprzedany, co sugerować może zbliżające się poważniejsze odreagowanie. Katalizatorem silniejszych zmian w kierunku północnym byłby trwały wzrost powyżej figury 3,3000 i 3,3345. Zbliżony obraz widoczny jest na rynku pary EUR/PLN, gdzie dzisiejszy dołek miał wartość 4,3330. Analiza techniczna w połączeniu z obrazem na wskaźnikach technicznych, nie pozwalając wykluczyć pogłębienia nocnego dołka, sygnalizuje jednocześnie wejście cen w obszar potencjalnie dobry do wygenerowania korekty. Najbliższy opór to obecnie rejon 4,3820 – 4,3930. Zamknięcie dnia powyżej tego miejsca charakterystycznego może zwiastować koniec spadków cen w najbliższym czasie.
Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
ECM S.A.

d3bdzp2

Podziel się opinią

Share
d3bdzp2
d3bdzp2