Trwa ładowanie...
Waluty

Rynek walutowy czeka na decyzję Fed

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przyniosła osłabienie USD i zwyżkę głównych par dolarowych ponad istotne opory.
Share
Joanna Pluta
Joanna PlutaŹródło: TMS Brokers
d7np1k5

Kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,4000, aż do 1,4050. Wartość dolara australijskiego przełamała w ciągu sesji europejskiej poziom parytetu i ustanowiła nowe 28-letnie maksimum 1,0028 USD za AUD. Do końca notowań na Starym Kontynencie kurs szedł jednak minimalnie poniżej parytetu. Kurs GPB/USD po wczorajszej zwyżce ponad wartość 1,6000, dziś zdołał się utrzymać ponad tym poziomem. Notowania USD/JPY w dalszym ciągu natomiast pozostają w pobliżu historycznych minimów. Pomimo przełamania istotnych poziomów, główne waluty nie kontynuowały umocnienia względem dolara. Sytuacja ta ma szansę utrzymać się do jutrzejszego wieczoru, kiedy to poznamy decyzję Fed w sprawie kontynuacji programu luzowania monetarnego.

Fakt, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na podjęcie dodatkowych kroków, jest już uwzględniony w cenach. Pozostaje jednak pytanie, jaka będzie jego skala. Inwestorzy oczekują, iż Fed zdecyduje się na zakup aktywów o łącznej wartości 0,5 – 1 biliona dolarów. Kwota poniżej dolnej granicy przedziału oczekiwań może przynieść spore rozczarowanie i odreagowanie ostatniej deprecjacji dolara. Również wynik zgodny z oczekiwaniami może spotkać się korektą i realizacją zysków przez inwestorów – ruch ten powinien być jednak zdecydowanie bardziej krótkotrwały niż w przypadku rozczarowania. Górna granica oczekiwań będzie dość trudna do pokonania, w związku z czym niewykluczone, że w czasie jutrzejszej sesji amerykańskiej będziemy obserwować przynajmniej chwilowe odreagowanie w notowaniach głównych par dolarowych.

Na rynku złotego po porannym umocnieniu polskiej waluty, w dalszej części dnia również mogliśmy obserwować stabilizację. Notowania EUR/PLN konsolidowały się w okolicach 3,9500. Także krajowi inwestorzy wstrzymują się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję Fed.

Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d7np1k5

Podziel się opinią

Share
d7np1k5
d7np1k5