Trwa ładowanie...
podatki
02-10-2010 09:54

Rząd będzie likwidował kolejne ulgi

Rząd przygotowuje się na kolejne podwyżki podatków i likwidację ulg podatkowych w przypadku zbyt szybkiego zadłużania państwa.

Share
Rząd będzie likwidował kolejne ulgiŹródło: Jupiterimages
d2itxe0

Skierowana do Sejmu strategia zarządzania długiem publicznym w latach 2011 - 2014 umożliwi zawieszenie lub całkowitą rezygnację na przykład z ulgi rodzinnej czy zwrotu części kosztów związanych z uzyskiwaniem przychodu. Korzystają z tego między innymi dziennikarze i od części wynagrodzenia płacą połowę podatku. Ma to rekompensować choćby koszty dojazdu na spotkania z rozmówcami.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos mówi, że na razie nie ma projektu ustawy likwidującej ulgi i przywileje, jednak jeśli dług publiczny wzrośnie - konieczne będą bardziej zdecydowane kroki.

Ekonomista domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos uważa, że wobec braku reform postawiony w trudnej sytuacji rząd zacznie likwidować kolejne ulgi, jak ulga prorodzinna czy na materiały budowlane. Ekspert podkreśla że błędem byłoby likwidowanie ulg, które rekompensują dziennikarzom część kosztów ponoszonych w pracy. Zabranie tych pieniędzy uderzyłoby zwłaszcza w osoby pracujące w mediach regionalnych i lokalnych, w mniejszych miejscowościach.

Z podwyżką niektórych podatków i likwidacją ulg należy się liczyć, jeśli całkowite zadłużenie instytucji publicznych przekroczy 55 procent Produktu Krajowego Brutto. Według rządowych założeń ryzyko przekroczenia tej bariery minie dopiero w 2013 lub 2014 roku.

d2itxe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itxe0