Trwa ładowanie...

Rząd chce ratować Modlin

Lotnisko w Modlinie może zostać uratowane. Odżył pomysł, aby Okęcie i Modlin miały jednego zarządcę, który sprawiedliwie dzieliłby ruch lotniczy między obydwie lokalizacje - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Rząd chce ratować Modlin
Źródło: Thinkstockphotos
d10mak4

Zgodnie z pomysłem, który ponownie pojawił się w gabinecie Zbigniewa Rynasiewicza, wiceministra transportu odpowiedzialnego za lotnictwo, w Modlinie miałyby lądować tanie linie, czartery oraz samoloty towarowe, na Okęciu natomiast tylko tradycyjni przewoźnicy. Nowy zarządca płaciłby roczny czynsz. Miałby on starczyć na spłatę zobowiązań zaciągniętych na budowę.

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL), stwierdził, że niewykluczone, że PPL wystąpi z taką propozycją. PPL zarządza Lotniskiem Chopina i ma jedną trzecią udziałów w Modlinie.

Taki pomysł był proponowany przed kilkoma miesiącami, jednak wówczas został odrzucony przez dwóch pozostałych udziałowców - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Agencję Mienia Wojskowego oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki. Teraz jednak sytuacja zmieniła się diametralnie - Modlin dopiero co wznowił pracę po kosztownym remoncie, a dwaj tani przewoźnicy, którzy wcześniej korzystali z jego usług, postanowili nie wracać na lotnisko.

d10mak4

Urząd Marszałkowski twierdzi, że rozmowy nie będą łatwe. Skarbnik UM, Marek Miesztalski uważa, że może zostać wydana zgoda na połączenie dwóch portów, ale tylko pod zarządem trzeciego podmiotu. Zdaniem ekspertów ratowanie Modlina jest konieczne, a przejęcie zarządu przez PPL to najprostsze rozwiązanie.

W komunikacie przesłanym do mediów Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odniosło się spekulacji gazety. Ministerstwo wyjaśniło, że spółka zarządzająca portem lotniczym w Modlinie nie zwracała się do resortu z prośbą o rozważenie przejęcia w zarządzanie lub włączenia w struktury PPL tego portu lotniczego.

"Jednocześnie informujemy, że w MTBiGM nie są obecnie prowadzone prace mające na celu połączenie operacyjne lotniska w Modlinie z lotniskiem im. F. Chopina w Warszawie" - czytamy w komunikacie.

d10mak4

Podziel się opinią

Share
d10mak4
d10mak4