Trwa ładowanie...
d288vle

"Rząd nie ma spójnej koncepcji systemu emerytalnego"

Janusz Grobicki z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że rząd nie ma spójnej koncepcji systemu emerytalnego. Według eksperta, ostatnie popozycje dotyczące emerytur pomostowych są korzystne dla budżetu państwa. Są też jednak krzywdzące dla niektórych grup zawodowych na przykład nauczycieli czy drukarzy.

Share
d288vle

Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje, by od przyszłego roku zmniejszyła się grupa zawodów, których przedstawiciele mogliby przechodzić na emerytury pomostowe. Docelowo na wcześniejsze emerytury maja przechodzic tylko górnicy. Zdaniem Janusza Grobickiego, taka propozycja jest niesprawiedliwa.

Janusz Grobicki skrytykował również pomysł resortu pracy, by do wypłaty emerytur pomostowych dokładały się firmy. Za zatrudnionych u siebie w szkodliwych warunkach pracowników pracodawcy musieliby zapłacić o 3 punkty procentowe wyższe składki ubezpieczeniowe. Zdaniem Grobickiego, wymaganie od pracodawcy, by ponosił koszty przechodzenia pracowników na wcześniejsze emerytury jest nielogiczne i krzywdzące dla nich.

d288vle

Podziel się opinią

Share
d288vle
d288vle