Trwa ładowanie...
IAR
oszczędności

Rząd przerzuca zadania, samorządy się buntują

80 samorządów z woj. lubuskiego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego wszystkie przerzucone na nie przez rząd zadania własne z ostatnich 5 - 6 lat - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Share
Rząd przerzuca zadania, samorządy się buntują
Źródło: Jupiterimages
d3jesk1

*80 samorządów z woj. lubuskiego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego wszystkie przerzucone na nie przez rząd zadania własne z ostatnich 5 - 6 lat - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". *

Zdaniem gmin wykonywanie zadań własnych naraziło je na milionowe straty. Wojnę prawną rządowi wypowiada Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego.

- Zbierzemy wszystkie zadania własne, wykażemy też regulacje narażające nasze budżety na straty, jak na przykład karta nauczyciela - mówi wójt gminy Przewóz Ryszard Klisowski.

d3jesk1

Według gazety, liczba samorządów, które podpiszą się pod wnioskiem, znacznie się zwiększy.

Podobną inicjatywę podjął Związek Miast Polskich. Ma skatalogować wszystkie zmiany prawne, które naraziły budżety gmin, miast, powiatów i województw na straty.
- To skala bez precedensu. Dobrze by było, gdyby Trybunał Konstytucyjny zweryfikował ideę zadania własnego - uważa były prezes Trybunału, Jerzy Stępień.
Więcej na ten temat w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d3jesk1

Podziel się opinią

Share
d3jesk1
d3jesk1