Trwa ładowanie...
ibm
14-09-2010 14:07

Rząd przyzna pomoc IBM

Dziś rząd ma podjąć decyzję w sprawie 31,5 mln zł grantu z budżetu dla koncernu IBM, który we Wrocławiu tworzy centrum usług dla branży IT.

Rząd przyzna pomoc IBMŹródło: AFP
du8psbm
du8psbm

To druga pod względem wielkości dotacja, jaką w ramach programu wieloletniego zaplanowano dla zagranicznego inwestora. Blisko 39 mln zł Fiat ma dostać na uruchomienie w Tychach produkcji lancii ypsilon.W zamian za pomoc IBM zobowiązał się do zainwestowania 126 mln zł i utworzenia 3 tys. miejsc pracy. To jedna z największych inwestycji w sektor nowoczesnych usług w Polsce.

Rada Ministrów ma także zdecydować w sprawie programu wieloletniego dla japońskiej firmy Nidec Motor & Actuators, która w Niepołomicach pod Krakowem zainwestowała w fabrykę silników i napędów elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego. We wrześniu 2008 roku zatwierdzono dla niej grant w wysokości 2,9 mln zł. Jednak Nidec, który miał zatrudnić pół tysiąca osób, z powodu kryzysu okroił liczbę planowanych etatów o połowę. Z tego powodu pomoc państwa zostanie obniżona z 2,9 mln zł do niecałych 1,5 mln zł.

Według Ministerstwa Gospodarki w budżecie na programy wieloletnie w 2010 roku przeznaczono 152,3 mln zł. Rząd zatwierdził 15 mln zł dla należącej do Fiata spółki Fiat Powertrain Technologies, która w połowie czerwca ruszyła w Bielsku-Białej z produkcją nowoczesnych silników małolitrażowych. Włosi zobowiązali się zainwestować w zakład przeszło 670 mln zł.

W ub. r. realizowanych było łącznie 40 takich programów. Dzięki inwestycjom, które objęto pomocą, utworzono 23,6 tys. nowych miejsc pracy i zainwestowano ok. 8,9 mld zł.

Adam Woźniak
PARKIET

du8psbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du8psbm