Trwa ładowanie...

S&P płoszy byki

Spadkiem o 0,6 proc. do najniższego poziomu od prawie miesiąca, S&P zdrowo nastraszył inwestorów w Europie i Azji.

S&P płoszy bykiŹródło: Thinkstockphotos
d3ruwy7
d3ruwy7

Sama przyczyna spadku nie jest oczywista, ponieważ publikowane w piątek dane o dynamice sprzedaży detalicznej niemal w punkt odpowiadały oczekiwaniom ekonomistów. Komentatorzy skupili się zatem na decyzji Fed (w najbliższą środę) i narysowaniu perspektywy podniesienia stóp procentowych. Część komentatorów zwracała też uwagę na niepewność związaną ze szkockim referendum, być może jednak największe znaczenie wciąż ma geopolityka, ostra wypowiedź Ławrowa i zapowiedź manewrów NATO na Ukrainie.

Na rynkach azjatyckich inwestorzy znaleźli jeszcze jeden powód do sprzedaży akcji – słabsze niż oczekiwano dane o dynamice produkcji przemysłowej w Chinach (wzrost o 6,9 proc. do 8,8 proc.). Co ciekawe, akurat indeks w Szanghaju wzrósł (o 0,1 proc.), ale na pozostałych parkietach przewaga sprzedających nie podlegała dyskusji. O 0,3 proc. spadł Kospi, zaś o 1 proc. Hang Seng – w Hong Kongu obawy inwestorów są dodatkowo podsycane przez marsze protestujących przeciwko ograniczeniu autonomii wyspy.

W Europie dochodzą nowe okoliczności. Wyniki wyborów w Szwecji, gdzie do koalicji może zmieścić się partia prawicowa opowiadająca się za ograniczeniem rynku pracy dla obcokrajowców, oraz wyniki lokalnych wyborów w Niemczech, w której nieoczekiwanie wysoką liczbę głosów zdobyło ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec opowiadające się za powrotem do marki. Dodatkowo kontrakty na S&P spadają o dalszych 0,7 proc., co ustawiło początek sesji w Europie. WIG20 traci na otwarciu 0,8 proc., a FTSE 0,4 proc.

d3ruwy7

Emil Szweda
Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d3ruwy7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ruwy7