Trwa ładowanie...

Są dane o inflacji w strefie euro

Inflacja w strefie euro wyniosła w kwietniu w ujęciu rok do roku 0,7 proc. - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, czyli biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

Są dane o inflacji w strefie euroŹródło: Fotolia, fot: Robert Kneschke
d1vjt70
d1vjt70

Wstępnie oceniano, że inflacja wyniesie 0,7 proc. rdr.

W marcu ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 0,5 proc.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 proc. kdk, czyli tyle samo co w IV kw. 2013 r. - poinformował w czwartek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat, we wstępnym wyliczeniu.

Analitycy prognozowali, że PKB w I kw. kdk wzrósł o 0,4 proc.

d1vjt70

Rdr PKB w strefie euro wzrósł w I kw. o 0,9 proc., podczas gdy w IV kw. 2013 r. wzrósł o 0,5 proc. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 1,1 proc.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w kwietniu 2014 roku w ujęciu rocznym 0,3 proc. wobec 0,6 proc. w marcu - podał w czwartek Eurostat. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc.

Liczony przez GUS wskaźnik CPI w kwietniu wyniósł 0,3 proc. rok do roku.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - tylko z wydatków budżetów domowych.

d1vjt70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vjt70