Trwa ładowanie...

Sądy skontrolują fiskusa

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podatnik ma prawo odwołać się od postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu nadwyżki VAT, które zostało wydane w czasie kontroli podatkowej - podała "Rzeczpospolita".

Sądy skontrolują fiskusaŹródło: Thinkstockphotos
d1mapjj
d1mapjj

Pewnej firmie w grudniu 2012 roku urząd skarbowy przedłużył termin zwrotu nadwyżki VAT za październik. Fiskus wydłużył termin zwrotu do końca postępowania kontrolnego w przedsiębiorstwie. Spóła dostała odpis postanowienia z pouczeniem, że nie podlega ono zaskarżeniu. Właścicielka firmy nie chciała się z tym zgodzić i wezwała urząd do usunięcia naruszenia prawa, jednak ten nie widział żadnej swojej winy w związku z czym sprawa trafia do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę uznając, że postanowienie nie podlega kontroli sądu, dlatego że nie kończy całego postępowania. Zdaniem WSA żadne przepisy nie uprawniały podatnika do wzniesienia zażalenia na rozstrzygnięcie wydane w trakcie kontroli podatkowej, albo postępowania podatkowego.

Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację firmie, która nie chciała zgodzić się z tym, że dopiero po zakończeniu czynności sprawdzających, kontroli albo postępowania podatkowego urząd może stwierdzić, czy zwrot jest zasadny. NSA uznał, że podatnik ma prawo zaskarżyć rozstrzygnięcie urzędu skarbowego i jego postanowienie jest prawomocne.

d1mapjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mapjj