Trwa ładowanie...

Samsung wyprzedził Nokię

W ubiegłym roku sprzedano w Polsce 10,8 mln telefonów komórkowych. Aż jedna trzecia z nich to coraz popularniejsze smartfony. Samsung utwierdza pozycję lidera wśród producentów tych urządzeń, bo po światowych rynkach wyprzedził Nokię również w Polsce. Mimo to Nokia wciąż pozostaje liderem rynku komórek.

Samsung wyprzedził NokięŹródło: AFP, fot: Markku Ulander
d39ggil
d39ggil

Jak informuje "Rzeczpospolita" niemal cały ubiegły rok był dobry dla Nokki. Jednak czwarty kwartał okazał się szczęśliwszy dla Samsunga, który sprzedał o kilkanaście tysięcy sztuk smartfonów więcej niż Finowie. Mimo to Nokia wciąż jest liderem całego rynku telefonów komórkowych.

Spadek wśród producentów smartfonów wynika z rezygnacji firmy z rozwijanego przez kilka lat systemu Symbian. Eksperci zwracają uwagę, że oprogramowanie nie było innowacyjne. Teraz Nokia przerzuca się na najnowszy system Windows Phone dostarczany przez Microsoft. Jednak modele z najnowszą platformą pojawiły się w Polce dopiero na początku lutego 2012 roku.

Zdaniem Marka Kujda, analityka IDC ds. badania rynku telefonów komórkowych w Polsce, przewaga Samsunga polega na oferowaniu większej liczby modeli. Dodatkowo oferta trafia do klientów o różnej zamożności. Producent sprzedaje bowiem tanie smartfony, ale oparte są one na technologii sprzed trzech lat. Jednak cena dla wielu klientów jest bardzo interesująca.

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" Wojciech Wasilewski, dyrektor sprzedaży i marketingu Samsunga w Polsce, tylko w ubiegłym roku firma sprzedała w naszym kraju 3,5 mln telefonów. Niemal połowa z nich, bo 1,5 mln sztuk, była smartfonami. W 2011 roku sprzedano w Polsce w sumie 3,4 mln smartfonów.

d39ggil

Kolejnym powodem, dla którego Samsung wyprzedza konkurencję jest system, jaki jest w nim zainstalowany. Otóż Samsung wykorzystuje oferowaną nieodpłatnie przez Google platformę Android. Im starsza wersja systemu, tym mniej kosztuje wyprodukowanie aparatu. Najnowsze wersje potrzebują bowiem większej mocy procesora telefonu. Tym samym system operacyjny Google opanował już 50 proc. globalnego rynku smartfonów.

d39ggil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ggil