Trwa ładowanie...
d4c5el8
Fakt
kontrola

Sanepid przestrzega przed kranówką

Pić czy nie pić - oto jest pytanie. Mowa o poznańskiej wodzie z kranu. Aquanet zachwala jej walory, ale sanepid ostrzega przed piciem kranówki
Share
Sanepid przestrzega przed kranówką
Źródło: Thinkstockphotos
d4c5el8

.

Firma wodociągowa zapewnia, że woda przez nią dostarczana jest bezpieczna i bez obaw można ją pić. Prowadzi nawet akcję promocyjną zachęcającą do korzystania z wody z kranu w celach spożywczych bez przegotowania. Co na to sanepid?

- Przeprowadzane przez przedsiębiorstwo wodociągowe modernizacje systemu uzdatniania wody przyczyniają się do poprawy jakości wody. Jednak nie ma gwarancji, aby wyprodukowana woda właściwej jakości trafiała do konsumentów, będąc nadal dobrej jakości - mówi Ewelina Suska z wielkopolskiego sanepidu.

d4c5el8

Chodzi o to, że oprócz ujęcia i stacji uzdatniania wody istnieje system dystrybucji, gdzie może dojść do wtórnego zakażenia wody. - Na jakość wody mają wpływ m.in. instalacje wewnętrzne budynku. W centrum Poznania jest kilkudziesięcioletnia sieć wodociągowa, w której tworzą się osady i biofilm, mogące powodować zmiany jakości wody - mówi Suska.

Dlatego sanepid apeluje o czyszczenie kranów czy wylewek. Aquanet uspokaja poznaniaków. - Stare rury mają wpływ na smak wody, a nie na jej bezpieczeństwo. Chlorowanie wody zapewnia, że jakiekolwiek bakterie nie mogą rozwijać się w rurach. Ostatecznie to klient decyduje, co chce pić - mówi Dorota Wiśniewska z Aquanetu.

Zobacz także:
Zdecyduj, na co wydać 10 mln zł

d4c5el8

Podziel się opinią

Share
d4c5el8
d4c5el8