Trwa ładowanie...
di5ncvr

Setka zawodów do otwarcia

Trzecia, największa transza deregulacji jest już gotowa i trafi do konsultacji społecznych
Share
Setka zawodów do otwarcia
Źródło: PAP/Marcin Bielecki
di5ncvr

Trzecia, największa transza deregulacji jest już gotowa i trafi do konsultacji społecznych - informuje "Rzeczpospolita".

Lista, do której dotarła gazeta, obejmuje aż 104 profesje. Są na niej m.in. makler, strażak, geolog, górnik, muzealnik czy tłumacz. W pierwszej kolejności do podpisu prezydenta trafiło 51 zawodów. Kolejna transza liczyła ich już 91 i wciąż czeka na akceptację rządu.

Projekt przewiduje otwarcie zawodów z branży finansowej (np. makler czy doradca inwestycyjny), technicznej (np. górnictwo, geologia, ochrona przeciwpożarowa). Tłumacz przysięgły wystarczy, że skończy szkołę średnią a rzecznik patentowy adwokatów i radców prawnych nie będzie potrzebował już aplikacji i egzaminów.

di5ncvr

"Jeżeli to się powiedzie, w ciągu paru lat w Polsce z tych dwustu kilkudziesięciu zderegulowanych zawodów powstaną setki tysięcy nowych miejsc pracy" - mówił Jarosław Gowin, który zapoczątkował prace nad deregulacją. Resort sprawiedliwości liczy też, że w wyniku otwarcia zawodów podniesie się też jakość usług, a ich ceny spadną.

Obecnie wykonywanie 380 zawodów podlega w Polsce licznym wymogom, licencjom, certyfikatom itp.

(AS)

Jak prowadzić e-biznes i nie zgubić się w możliwościach, które daje internet?

di5ncvr

Podziel się opinią

Share
di5ncvr
di5ncvr