Trwa ładowanie...
d3mqdtl
nbp

Skarbiec bez tajemnic

Narodowy Bank Polski już po raz szósty organizuje dni otwarte. W sobotę i niedzielę, 20 i 21 czerwca, zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby poznać codzienne funkcjonowanie tej instytucji, jego najważniejszych zadań i unikalnych zbiorów, potrzymać w ręku sztabę złota, odkryć tajemnice skarbca i interesująco spędzić weekend.
Share
Skarbiec bez tajemnic
Źródło: NBP
d3mqdtl

Od sześciu lat organizujemy dni otwarte, aby pokazać nasze miejsce pracy - nowoczesną, przyjazną instytucję, która ma swoją historię, misję i specyfikę.

Chcemy, by po opuszczeniu gmachu przy Świętokrzyskiej zwiedzający wiedzieli, czym różni się bank centralny od komercyjnego, jak NBP dba o stabilność cen, jak zarządza rezerwami walutowymi i jak nadzoruje systemy płatnicze. Pokazujemy nasze zbiory numizmatyczne i proces powstawania monet, wyjaśniamy, jak odróżnić autentyczny banknot od fałszywego, opowiadamy, jak przygotowywane są analizy i prognozy ekonomiczne dotyczące np. inflacji bądź przewidywanych skutków wejścia Polski do strefy euro. Zwiedzający mogą też potrzymać w ręku prawdziwą sztabę złota, a w grupach z przewodnikiem - obejrzeć gabinet, w którym na co dzień urzęduje prezes NBP i wejść do dealing-roomu: sali operacyjnej wydziału gospodarki dewizowej. Zapraszamy też do naszej biblioteki, mogącej się poszczycić najbogatszym w Polsce zbiorem książek i czasopism o tematyce ekonomicznej.

Bank będzie można przemierzać indywidualnie - z planem zwiedzania, jednak na terenie banku będą pracownicy kilkunastu departamentów i oddziałów okręgowych NBP, którzy na co dzień zajmują się różnymi zadaniami, ale w ten weekend będą tylko do Państwa dyspozycji. Na wszystkich, którzy pokonają całą trasę zwiedzania, czekają przy wyjściu pamiątki. Jedną z nich jest wspomniany na wstępie brykiet ze zmielonych pieniędzy. Aby wykonać taki brykiet z banknotów stuzłotowych potrzebna jest makulatura banknotowa o wartości stu tysięcy złotych!

d3mqdtl

Zabawa dla całej rodziny

Dni otwarte NBP to także okazja do rodzinnej zabawy na bankowym dziedzińcu. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie. Na dziedzińcu staną bankowozy, a straż bankowa zaprezentuje, jak bezpiecznie konwojuje się pieniądze. Na dzieci będą czekać profesjonalni animatorzy gier i zabaw oraz prostych konkursów edukacyjnych o tematyce ekonomicznej. Będzie też specjalny kącik do rysowania, cukierki i drobne upominki. Przy stanowisku mincerza będzie można wybić okolicznościowy żeton, w innym zaś miejscu zrobić zdjęcie powiększonego banknotu - z własnym portretem.

Na dziedzińcu zostaną rozstawione specjalne namioty, w których eksperci NBP będą w przystępny sposób wyjaśniać, czym jest inflacja i dlaczego tak ważna jest stabilność cen. Odpowiedzą też na pytania dotyczące bezpiecznego posługiwania się kartami płatniczymi. Czy łatwo jest podnieść sztabę złota?

Dni otwarte NBP to wyjątkowa okazja, aby wziąć do ręki sztabę złota, spróbować ją podnieść (waży - bagatela - 12,5 kilograma!), a nawet zrobić sobie z nią zdjęcie. Wszystko oczywiście w obecności uzbrojonego strażnika. Sztaby złota produkowane są wyłącznie z kruszcu o najwyższej jakości, tj. w próbie złota 995-999,9. Mają ściśle określone wymiary i są specjalnie oznakowane. Banki centralne większości państw świata przechowują swoje rezerwy złota właśnie w postaci takich sztab. Złoto jest częścią rezerw dewizowych Polski. Większość z około 103 ton polskiego złota w sztabach znajduje się w depozycie w Banku Anglii, a tylko niewielka ich część - w skarbcu NBP. Dla porównania: rezerwy złota USA wynoszą aż 8.400 ton i znajdują się w słynnym Forcie Knox.
Prezes NBP zaprasza do swojego gabinetu

d3mqdtl

Podczas dni otwartych będzie można wejść do gabinetu prezesa NBP, zobaczyć biurko, przy którym pracuje Sławomir Skrzypek. Zwiedzający zobaczą również sąsiadujące z gabinetem pomieszczenia reprezentacyjne - tzw. salonik i Salę Skórzaną, gdzie prezes spotyka się z gośćmi. Wejdą również do sali Zarządu NBP, w której zapadają decyzje ważne dla całej gospodarki. W tej sali co miesiąc obraduje także Rada Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych banku centralnego.

Poznaj euro

Stoisko euro przygotowaliśmy we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym, który już po raz kolejny będzie gościem podczas dni otwartych NBP. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Narodowy Bank Polski, podobnie jak banki centralne pozostałych krajów Wspólnoty, należy do Europejskiego Systemu Banków Centralnych. W przyszłości Polska dołączy do państw strefy euro. Na stoisku zaprezentowane zostaną m.in. wizerunki i zabezpieczenia banknotów euro, zasięg terytorialny strefy euro. Rozdawane będą ulotki i informatory. Przygotowano zabawy i konkursy z nagrodami, a eksperci będą odpowiadać na pytania.

Od marki do złotego

Nie każdy wie, że Narodowy Bank Polski ma własny, ogólnodostępny Gabinet Numizmatyczny. Posiada on bogate, unikatowe zbiory. Znajdziemy w nich polskie i zagraniczne banknoty i monety oraz ich projekty, a także medale, akcje i obligacje oraz narzędzia do produkcji pieniędzy i wiele innych przedmiotów związanych z bankowością. Podczas tegorocznych dni otwartych muzeum pokaże zbiory monet i banknotów od pierwszej połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Można będzie prześledzić, jak zmiany stylów artystycznych wpływały na wygląd banknotów, zaobserwować rozwój technologii produkcji, a także przyjrzeć się technikom zabezpieczeń przed fałszerstwami. Na wystawie pokazano około 300 banknotów i ponad 500 monet wybranych ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się zazwyczaj monety kolekcjonerskie. Wiele z nich zdobywa najwyższe laury na międzynarodowych konkursach. Do jednych z najciekawszych należą: pierwsza powojenna moneta kolekcjonerska "Tysiąclecie państwa
polskiego"; - srebrne 100 złotych z 1966 r.; złota dwusetka - "XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina" z 1995 r.; srebrne 10 złotych "Szlak bursztynowy" z 2001 r.; dwustuzłotówka "Rok 2001" - moneta wykonana z trzech złotych krążków w różnych kolorach; srebrne 10 złotych "Expo 2005" w nietypowym kształcie wachlarza; srebrne 20 złotych z 2006 r. "Noc świętojańska" z efektownym hologramem.

d3mqdtl

Jan Paweł II został uhonorowany największą polską monetą złotą o masie 373 g i średnicy 70 mm (nominał 200.000 zł, emisja w latach 1987, 1988 i 1989). Polskiemu papieżowi poświęcony został również pierwszy, polski banknot kolekcjonerski o nominale 50 zł.

W muzeum zostanie też zaprezentowana wystawa "Polska Droga do Wolności", która przedstawia wydarzenia najważniejszego dziesięciolecia, to znaczy lata 1979-1989. Rozpoczyna je pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, a kończą wybory 4 czerwca 1989. Przebudzenie Narodu, który dzięki spotkaniu z Papieżem - Rodakiem "policzył się" i poznał swoją moc, a w dziesięć lat później po dramatycznych przeżyciach stanu wojennego, w wielkim plebiscycie potwierdził swoją wolę suwerenności - to zasadnicze ramy wystawy.
Niewątpliwą atrakcją wystawy jest gablota ze stosem złota

Za pancernym szkłem można zobaczyć 20 złotych sztab o masie 12,5 kg każda oraz 16 sztabek kilogramowych. Inna gablota zawiera 1 milion złotych - 10 wiązek po tysiąc sztuk banknotów o nominale 100 zł raz ich równowartość w sprasowanych brykietach zmielonych banknotów.

_ Poza dniami otwartymi NBP, Gabinet Numizmatyczny jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 10.00-15.30 oraz w środy w godz. 8.30-16.00. Grupy, po wcześniejszym umówieniu się, mogą zwiedzać muzeum z przewodnikiem - pracownikiem NBP. _

Tajemnice skarbca

Jednym z najważniejszych miejsc podczas dni otwartych NBP będzie sala imienia Władysława Grabskiego, w której będą Państwo mogli poznać tajemnicę skarbca. Co dokładnie będzie można zobaczyć, dowiedzą się Państwo odwiedzając naszą siedzibę.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej informacji na stronach: www.nbp.pl, www.nbportal.pl

d3mqdtl

Podziel się opinią

Share
d3mqdtl
d3mqdtl