Trwa ładowanie...

Skarbówka nie daje rady wydawać interpretacji

Izby skarbowe nie nadążają z wydawaniem interpretacji, a wniosków przybywa w ogromnym tempie - informuje "Rzeczpospolita".

Skarbówka nie daje rady wydawać interpretacjiŹródło: JOHN THYS/AFP
d4g3s3d
d4g3s3d

Interpretacje prawa podatkowego to tarcza pozwalająca podatnikom przebrnąć przez gąszcz przepisów bez szwanku. Bez niej mogą narazić się na koszty, przypomina gazeta. Niestety izby skarbowe osiągnęły kres wydolności i już teraz coraz trudniej by uzyskać dokument w ustawowym terminie trzech miesięcy.

- System wydawania trochę się korkuje - przyznaje Jacek Kapica, wiceminister finansów.

Jak zauważa "Rzeczpospolita" jeszcze gorzej może być w najbliższych miesiącach, gdy izby zostaną zalane pytaniami o nowe przepisy, które wejdą w życie w przyszłym roku.

Aby poradzić sobie z nawałem pracy izby stosują rozmaite triki, czytamy w gazecie.

d4g3s3d

- Często proszą wnioskodawcę o uzupełnienie opisu stanu faktycznego, nawet co do mało istotnych szczegółów. Robią to tuż przed upływem terminu na wydanie interpretacji. Daje im to możliwość przedłużenia terminu o czas oczekiwania na uzupełnienie - zauważa Mariusz Marecki, doradca podatkowy z firmy PwC.

Ponadto czasem izby wręcz odmawiają udzielenia interpretacji argumentując, że podatnik żąda więcej niż mu się prawnie należy. Zdarza się też, że wydana opinia nie rozwiewa wątpliwości podatkowych.

- Organy podatkowe szukają rożnych pretekstów, by się wykręcić z odpowiedzialności za wydaną interpretację. W demokratycznym państwie prawnym jest to nie do pomyślenia - twierdzi Irena Ożóg, doradca podatkowy.

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d