Trwa ładowanie...

Skonfiskowano majątek mafii

Majątek neapolitańskiej mafii o wartości 1 miliarda euro skonfiskowano w poniedziałek podczas wielkiej operacji w Kampanii - podały włoskie media. Akcja była wymierzona w najpotężniejszy klan kamorry - Casalesi.

Share
Skonfiskowano majątek mafiiŹródło: Jupiterimages
d3cbuft

To jedna z największych antymafijnych operacji w ostatnich latach we Włoszech.

Wśród zajętych przez policję nieruchomości są ośrodki turystyczne, apartamenty i tereny. Casalesi to cieszący się ponurą sławą, uważany za najgroźniejszy gang z miasta Casal di Principe pod Neapolem, opisany w głośnej książce "Gomorra" Roberto Saviano.

Prokuratura do walki z mafią wydała także nakaz aresztowania 17 osób. Zatrzymany został między innymi, pod zarzutem związków z mafią, polityk centrowej partii Udeur z południa Włoch, były radny Nicola Ferraro. Występując w podwójnej roli - przedsiębiorcy w sektorze utylizacji śmieci i polityka - działał na korzyść klanu Casalesi, ułatwiając mu uzyskanie lukratywnych kontraktów.

d3cbuft

Dochodzenie, którego rezultatem są poniedziałkowe aresztowania, potwierdziło, że kamorra kontrolowała system przetargów na roboty publiczne w regionie miasta Caserta.

Podczas innej operacji w poniedziałek włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała szacowany na 330 milionów euro(260 nieruchomości) majątek powiązanego z kalabryjską mafią znanego przedsiębiorcy w Reggio Calabria, Gioacchino Campolo, nazywanego "królem wideopokera". Biznesmen, przebywający w więzieniu od półtora roku, został wcześniej oskarżony o współpracę z mafią z Kalabrii - 'ndranghetą i działanie na jej korzyść.

Podsumowując obie te operacje minister sprawiedliwości Angelino Alfano oświadczył: - Konfiskata dóbr wartości prawie 1,5 miliarda euro, przeprowadzona dzisiaj w Kampanii i Kalabrii przeciwko klanowi kamorry Casalesi i przedsiębiorcy, związanemu z 'ndranghetą, to kolejna akcja, której celem jest doprowadzenie do zubożenia zorganizowanej przestępczości".

"Strategia ataku na bogactwa, nielegalnie zgromadzone i przetrzymywane przez zorganizowaną przestępczość, wprowadzona przez rząd, coraz bardziej osłabia każdego dnia organizacje mafijne, a jednocześnie umacnia i czyni bardziej zdeterminowaną akcję państwa" - stwierdził włoski minister sprawiedliwości.

Sylwia Wysocka

d3cbuft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cbuft
d3cbuft