Trwa ładowanie...
d3c3zb9
d3c3zb9

Skrót wiadomości - piątek, 7 czerwca, 17.00

...
Share
d3c3zb9

07.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d3c3zb9

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w maju 2013 roku o 1.135 mln euro do 84.665,2 mln euro - podał w piątek Narodowy Bank Polski.

W maju upadłość ogłosiło 60 firm, o 27,7 proc. mniej niż w kwietniu i o 26,8 proc. mniej niż w maju zeszłego roku - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE obniżyła prognozę upadłości w całym roku z ok. 1.300 do 1.150.

W 2013 roku z powodu wydłużenia wieku emerytalnego na rynku pracy może pozostać do 50 tys. osób, które osiągną wiek emerytalny - ocenia GUS.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w maju o 0,74 proc. mdm do 775,99 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker.

d3c3zb9

Eksport Niemiec wzrósł w kwietniu 2013 r. o 1,9 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,5 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

W Niemczech w kwietniu 2013 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 1,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,2 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Stopa bezrobocia w USA w maju 2013 roku wyniosła 7,6 proc., wobec 7,5 proc. w kwietniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w kwietniu 2013 r. o 1,2 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,4proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie we wstępnych wyliczeniach.

d3c3zb9

Indeks globalnych cen surowców mierzonych w USD w maju 2013 r. wyniósł 178,98 pkt., wobec 178,87 pkt. w kwietniu po rewizji w górę o 0,2 pkt. i wobec 185,14 pkt. w maju 2012 r. - wynika ze wstępnych obliczeń MFW. Indeks mdm wzrósł o 0,06 proc., a rdr spadł o 3,33 proc.

Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w I kw. 2013 r. o 3,6 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w IV kw. 2012 o 5,1 proc. - poinformował w końcowym wyliczeniu urząd statystyczny w Rydze.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów jeszcze w tym roku chce znowelizować ustawę o finansach publicznych i wprowadzić do niej nową stabilizującą regułę wydatkową, która zaczęłaby obowiązywać od 2014 roku - wynika z opublikowanych w piątek założeń do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Reguła ma dotyczyć całego sektora finansów publicznych, a limit wydatkowy ma rosnąć w średniookresowym tempie wzrostu PKB.

d3c3zb9

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych pięciu miesiącach 2013 r. wyniosły 433,7 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 12.877,53 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,3 proc. i wyniósł 2.210,90 pkt.

d3c3zb9

SPÓŁKI

KGHM chce się rozwijać w czterech wysokomarżowych obszarach surowcowych: miedzi i srebra, metali szlachetnych oraz surowców energetycznych - tj. gaz łupkowy, węgiel koksujący, czy uran, a także surowców przydatnych przy produkcji i w utrzymaniu żywności. Rozwój ma się odbywać m.in. poprzez akwizycje. Przejęcia są możliwe najwcześniej w 2014 r.

KGHM nie planuje na razie zmian prognoz finansowych na 2013 r. Nie widzi także zagrożeń dla realizacji planów inwestycyjnych - poinformował PAP Herbert Wirth, prezes spółki.

KGHM rozważa dual listing na giełdzie w Londynie lub wniesienie aktywów zagranicznych do KGHM International i ponowne wprowadzenie tej spółki na giełdę w Toronto - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth.

d3c3zb9

Alior Bank ocenia, że w II kwartale pozyska więcej klientów niż w I kwartale, kiedy przybyło ich 102 tys. Bank nie obserwuje pogorszenia jakości portfela kredytowego - poinformował PAP Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Skarb Państwa złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad NWZ PGNiG o punkt dotyczący zmian w składzie rady nadzorczej. Skarb Państwa chce także zmian statucie spółki - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZ, zwołane na 26 czerwca.

Spadek cen węgla koksowego na rynku spotowym może się przełożyć na ceny w umowach na trzeci kwartał. JSW nie zakłada jednak strat w kolejnych kwartałach tego roku - poinformował PAP prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Grupa Integer.pl pozyskała z prywatnej emisji akcji, kierowanej do polskich i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, ok. 147 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie ekspansji EasyPack i na rozwój sieci paczkomatów w Polsce i za granicą.

Walne Zgromadzenie Unibepu zdecydowało, że z zysku netto za 2012 rok 4,1 mln zł trafi na dywidendę dla akcjonariuszy, co daje 12 groszy dywidendy na akcję - podała w piątek spółka w komunikacie.

Oponeo.pl w szczycie wiosennego sezonu wymiany opon nie widzi poprawy na szerokim rynku oponiarskim, jednak dzięki sprzedaży w internecie sama spółka spodziewa się w pierwszym półroczu wzrostu przychodów i rentowności - poinformował PAP prezes Dariusz Topolewski.

Akcjonariusze Wasko zdecydowali o wypłacie z zeszłorocznego zysku 4 gr dywidendy na akcję, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją zarządu - podała spółka w komunikacie.

Altus TFI zszedł poniżej progu 5 proc. w akcjonariacie EMC Instytut Medyczny - poinformowała spółka w komunikacie. Przed transakcją sprzedaży miał 6,86 proc. papierów firmy, obecnie posiada 4,96 proc.

WALUTY

Narodowy Bank Polski w piątek po południu dokonał sprzedaży "pewnej ilości" walut obcych za złote - poinformował bank centralny w komunikacie, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Interwencja NBP na rynku FX była wydarzeniem dnia, spychając w cień dane z USA. Na rynku długu, po tygodniu wyprzedaży, nastroje uspokoiły się i możliwe jest wyhamowanie spadków.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2545 a kurs złotego do euro na 4,3061 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3260 USD i 126,81 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po komentarzach prezesa EBC o powrocie gospodarki strefy euro do wzrostu do końca tego roku - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,86 USD, po wzroście o 10 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,75-103,77 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7315,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowe popołudnie na GPW przyniosło polepszenie nastrojów po danych dotyczących rynku pracy w USA. Wyniki okazały się nieznacznie poniżej prognoz, upewniając rynki o kontynuacji QE3 przez Fed. Dzisiejsza sesja stanowiła przełom na warszawskiej giełdzie i otwiera drogę do wejścia powyżej 2.515 pkt.

Rada Polityki Pieniężnej w lipcu obniży stopy procentowe o kolejne 25 pb i na tym cykl obniżek się zakończy - prognozuje Raiffeisen Polbank w czerwcowym raporcie. Ekonomiści banku oceniają, że gospodarka minęła dołek w I kwartale 2013 r.

NBP, interweniując w piątek na rynku walutowym celem umocnienia złotego, chciał zmniejszyć zmienność na rynku, natomiast raczej nie oznacza to, że NBP będzie chciał przeciwdziałać ogólnym trendom na wschodzących rynkach walutowych - oceniają ekonomiści ING.

Pekao ponownie podtrzymuje prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2013 r. o 1,7 proc. - wynika z czerwcowego raportu banku. Zdaniem autorów raportu, na koniec roku bezrobocie przekroczy 14 proc.

W lipcu RPP zadecyduje o obniżce stóp procentowych o 25 pb i będzie to ostatnie cięcie stóp w tym cyklu - oceniają ekonomiści z banku Pekao SA. Ich zdaniem do końca roku inflacja pozostanie poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego NBP.

Wzrost aktywności w zakresie ofert publicznych na rynkach rozwiniętych jest sygnałem poprawy kondycji rynków kapitałowych - uważa Tara Cemlyn-Jones, kierująca działem międzynarodowych rynków kapitałowych w banku inwestycyjnym Espirito Santo. Jej zdaniem, akcje pozostają atrakcyjną klasą aktywów i powinny korzystać na wycofywaniu przez inwestorów środków zainwestowanych w obligacje.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Na koniec maja w Komisji Nadzoru Finansowego na zatwierdzenie czekało dziewięć prospektów złożonych przez nowe spółki oraz sześć prospektów złożonych przez spółki publiczne - podała KNF.

Konsumpcja paliw w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. spadła o 6,7 proc. rdr - wynika z przesłanych PAP danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W kwietniu 2013 r. popyt na paliwa zmniejszył się o 7 proc. rdr i wzrósł 3 proc. mdm.

Udział akcji w portfelach Otwartych Funduszy Emerytalnych wzrósł mdm w maju 2013 roku o 8,78 proc., do 110,022 mld zł, a udział obligacji skarbowych zmniejszył się o 1,41 proc., do 120,1 mld zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportów przesłanych przez OFE.

Obrót na wszystkich rynkach dedykowanych energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w maju 11,592 TWh, co oznacza wzrost o 30,4 proc. rdr - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy umożliwiającej sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT, spółka oraz jej doradcy rozpoczną formalne rozmowy dotyczące sprzedaży - poinformował w piątek PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Decyzja w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa zostanie zapewne podjęta w listopadzie tego roku - oświadczył w piątek ambasador Rosji na Białorusi Aleksandr Surikow na konferencji prasowej w Mińsku.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta uważa, że do rozbudowy Elektrowni Opole rząd przekonały argumenty związane z bezpieczeństwem energetycznym państwa. Wicepremier Janusz Piechociński przekonuje, że inwestycja jest potrzebna polskiej gospodarce.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

PiS złożyło w piątek w Sejmie projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego. W ten sposób miałaby zostać uczczona setna rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski wyraził w piątek oczekiwanie, że na organizowany przez SLD Kongres Polskiej Lewicy zostaną zaproszeni wszyscy poczuwający się do lewicowości. To była by demonstracja otwartości ze strony SLD na inne środowiska - wskazuje.

Politycy SLD zwrócili się w piątek do jednego z liderów Europy Plus Aleksandra Kwaśniewskiego, by przestał już "molestować SLD" w kwestii "budowania wspólnego frontu". Ich zdaniem b. prezydent postawił na liberałów. My stoimy po stronie lewicy - zapewniają działacze Sojuszu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Parlament Portugalii uchwalił w piątek nowelizację budżetu, wprowadzając poprawki zakładające nowe oszczędności w ramach polityki stabilizowania finansów publicznych, do czego Lizbona zobowiązała się w zamian za pomoc od zagranicznych kredytodawców.

Władze Korei Północnej zapowiedziały, że w piątek ponownie uruchomią gorącą linię telefoniczną z Południem. Połączenie to Pjongjang zerwał w marcu, w czasie eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Po dramatycznych powodziach z ostatnich dni Czesi zaczynają wreszcie oddychać z ulgą - poziom wody w rzekach opada. W piątek władze poinformowały o poprawie sytuacji w dorzeczu Łaby i Wełtawy. W wielu rejonach sytuacja wciąż jest jednak trudna.

Węgry muszą się zmierzyć z największą w historii falą powodziową i powinny przygotować się na najgorsze - ostrzegł w piątek premier Viktor Orban. Wody Dunaju podnosiły się z nocy z czwartku na piątek, bijąc na zachodzie kraju historyczne rekordy.

Fala kulminacyjna na Łabie powoli przesuwa się na północ Niemiec. W piątek stan rzeki w Magdeburgu przekroczył rekordowy poziom siedmiu metrów. W Dreźnie woda systematycznie opada. Podczas akcji przeciwpowodziowej zginął jeden z ratowników. (PAP)

pif/ ana/

d3c3zb9

Podziel się opinią

Share
d3c3zb9
d3c3zb9