Trwa ładowanie...
d28feox
wydarzenia

Skrót wiadomości - środa, 12 grudnia

...

Share
d28feox

13.12. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d28feox

Rezerwa Federalna uchwaliła w środę dodatkowy skup obligacji skarbowych wartych 45 mld USD miesięcznie. Fed ustanowił również warunki, spełnienie których oznaczać będzie zacieśnianie polityki monetarnej w USA.

Fed obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA w kolejnych latach. Amerykańscy bankierzy centralni oczekują, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian do 2015 r. - podał Fed w środę.

Wzrost PKB w IV kwartale będzie podobny do wyniku osiągniętego w III kwartale, ale nie niższy - ocenił w środę minister finansów Jacek Rostowski.

RPP powinna teraz obserwować wpływ dotychczasowych obniżek stóp - ocenił Andrzej Kaźmierczak, członek RPP. Jego zdaniem, w 2012 r. deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,5 proc. PKB. Kaźmierczak uważa, że wejście Polski do EMU byłoby "absolutnie niepożądane" i byłoby "wielkim błędem".

d28feox

Przekroczenie planowanego na 2012 rok deficytu budżetowego jest bardzo mało prawdopodobne - poinformował w środę wiceminister finansów Mirosław Sekuła.

W drugiej połowie 2012 r. i pierwszej połowie 2013 r. tempo wzrostu PKB w Polsce, wraz ze spowolnieniem w UE, będzie spadać, a w II połowie 2013 r. ożywienie gospodarek polskich partnerów handlowych przełoży się na poprawę w polskiej gospodarce - ocenił w środę wiceminister finansów Mirosław Sekuła.

Z polskiej perspektywy na czwartkowo-piątkowym szczycie UE najważniejsze będzie potwierdzenie naszego udziału w podejmowaniu decyzji we wspólnym nadzorze bankowym - powiedział PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Ocenił, że Polska może podjąć decyzję o przystąpieniu do nadzoru.

Inflacja w listopadzie wyniosła 2,9-3,0 proc. rdr, zaś produkcja przemysłowa wzrosła o 1,0 proc. rdr - prognozują dla PAP analitycy Ministerstwa Gospodarki.

d28feox

Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-październik wyniósł 7.272,0 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w Polsce w październiku wzrosła o 1,1 proc. rdr po spadku o 2,2 proc. rdr we wrześniu, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,9 proc. - podał Eurostat.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł w okresie od stycznia do października 2012 roku do 25,2 proc. ogółem z 26,2 proc. w analogicznym okresie 2011 roku - wynika z danych GUS.

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, w grudniowym badaniu wzrósł o 5,63 pkt do 8,56 pkt. - wynika z cyklicznego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

d28feox

Pogorszenia sytuacji finansowej w 2013 r. spodziewa się 35 proc. firm, zaś 18 proc. prognozuje polepszenie sytuacji - wynika z raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA. Większość przedsiębiorstw (74 proc.) pozostawi poziom wynagrodzeń w 2013 r. bez zmian.

FootFall Indeks Polska w listopadzie spadł o 2,1 proc. rok do roku i o 4,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 88,05 pkt. - podała firma Experian.

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczącą ograniczenia wpływu wahań kursów walut obcych na państwowy dług publiczny.

Europarlament przyjął w środę budżet UE na 2013 r., a także nowelizację budżetu na rok 2012, kończąc trwające od tygodni trudne negocjacje z rządami. UE uniknie prowizorium, zapłaci zaległe faktury i zasili wyschnięty budżet programu wymiany studentów Erasmus.

d28feox

Produkcja przemysłowa w strefie euro w październiku 2012 r. spadła o 1,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 2,3 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Ministrowie finansów krajów UE na nadzwyczajnym posiedzeniu rozpoczynającym się w środę po południu ponownie spróbują porozumieć się ws. wspólnego nadzoru bankowego. Czwartkowo-piątkowy szczyt UE ma potwierdzić nadzór i zająć się kolejnymi etapami unii bankowej.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrośnie w 2013 r. o 3,0 proc., a w 2014 r. o 4,0 proc. - wynika z najnowszej prognozy banku centralnego Estonii, opublikowanej w środę.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 7 grudnia 2012 r. o 6,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

d28feox

Baltic Dry Index w środę, 12 grudnia wyniósł 826 pkt. wobec 900 pkt. we wtorek 11 grudnia, co oznacza spadek o 8,2 proc. i jest to największy dzienny spadek indeksu od października 2008 r.

BUDŻET, DŁUG

Sejm przyjął w środę projekt budżetu na 2013 rok z deficytem na poziomie 35,6 mld zł - wynika z głosowania.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 85,12 punktów bazowych, wobec 85,50 punktów bazowych na koniec ubiegłego tygodnia.

FootFall Indeks Polska w tygodniu od 3-9 grudnia spadł o 0,5 proc. rok do roku i wzrósł o 16,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 105,68 pkt. - podała firma Experian.

Sejm przyjął w środę poprawkę do budżetu na 2013 r., która przesuwa środki z Funduszu Kościelnego do nowej rezerwy celowej. Dzięki temu bezprzedmiotowe stało się prawie 6 tys. poprawek Ruchu Palikota, nad którymi nie trzeba już głosować.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,51 proc. i wyniósł 2.525,40 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,15 proc. i wyniósł 17.805,54 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,35 proc., do 5.945,85 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 3.646,66 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,33 proc. i wyniósł 7.614,79 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,59 proc. i wyniósł 9.581,46 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 2.082,73 pkt.

SPÓŁKI

Większy wpływ akcjonariuszy na politykę płacową, w tym na wynagradzanie dyrektorów, ułatwienia w łączeniu się podmiotów oraz scalenie wszystkich dyrektyw dotyczących prawa spółek w jednym "kodeksie" - to elementy przyjętego w środę przez KE planu ws. spółek.

PKN Orlen rozpoczął wiercenie kolejnego otworu poszukiwawczego na terenie Lubelszczyzny, w Berejowie na terenie koncesji Lubartów. To drugi odwiert poziomy koncernu w tym roku. Spółka jest przygotowana do uruchomienia kolejnych dwóch odwiertów jeszcze w tym roku.

Wniosek o przeniesienie dwóch koncesji należących do ExxonMobil na PKN Orlen może być rozpatrywany około miesiąca, jeśli nie będzie wymagał uzupełnień. Procedura może się jednak przedłużyć, jeśli konieczne będą dodatkowe wyjaśnienia - wynika z informacji przesłanych PAP przez biuro prasowe resortu środowiska.

Firma doradcza KPMG przesłała do KGHM wyjaśnienia i potwierdziła, że opublikowane przez nią nakłady 4,7 mld USD na realizowany przez KGHM projekt Sierra Gorda to łączne nakłady inwestycyjne, a nie tylko początkowe nakłady inwestycyjne w szacunkowej wysokości 2,9 mld USD - podał w komunikacie prasowym KGHM.

Holenderska firma Conwell Oil Corporation ma zgodę kazachskiego urzędu antymonopolowego na zakup 79 proc. udziałów w spółce z grupy Petrolinvestu, EmbaYugNieft - podał Petrolinvest w komunikacie. Petrolinvest oczekuje, że wpływy z transakcji wyniosą ok. 31 mln USD. Transakcja ma być sfinalizowana do 28 grudnia.

Grupa Gino Rossi będzie stawiać w przyszłym roku na wzrost sprzedaży w obuwniczej sieci. Chce, by przychody Gino Rossi wzrosły w 2013 roku ponad 10 proc. rdr - poinformował w rozmowie z PAP Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi.

Gino Rossi planuje otworzyć w przyszłym roku 4-5 sklepów obuwniczych, a sieć odzieżowa Simple może się powiększyć o ok. 4 punkty - poinformował w rozmowie z PAP Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi. Grupa chce rozwijać eksport, w 2013 roku może on wzrosnąć o 20-30 proc. rdr.

Inter RAO Lietuva, grupa działająca na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich, przydzieliła wszystkie oferowane akcje. Nadsubskrypcja przekroczyła 26 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Internet Group połączy się z W Investments do połowy '13 przez przejęcie 100 proc. jego akcji - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółek. Powstały podmiot będzie pełnił funkcję funduszu PE/VC oraz świadczył usługi finansowe. Większa część emisji połączeniowej ma odbyć się jeszcze w '12.

Grupa Mercor planuje reorganizację struktury, która m.in. ma polegać na wydzieleniu ze spółki segmentu oddzieleni pożarowych. Krzysztof Krempeć, prezes Mercora dodał, że intencją zarządu jest regularna wypłata dywidendy.

Drop przeznaczy do 10 mln zł na skup do 800.000 akcji własnych w celu umorzenia - wynika z uchwał podjętych 12 grudnia przez NWZ spółki.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny notowanej na rynku NewConnect Platinum Properties Group w związku z ofertą publiczną akcji serii E oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D, E - poinformowała Komisja w komunikacie.

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał środki o wartości 900 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie potrzeb pożyczkowych Krajowego Funduszu Drogowego - poinformował w środę BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego może być dokapitalizowany stopniowo do poziomu 10 mld zł - poinformował prezes banku Dariusz Daniluk.

Bank Gospodarstwa Krajowego w I kwartale 2013 r. zacznie prace nad programem emisji na rynkach zagranicznych - poinformował w środę dyrektor zarządzający BGK Mariusz Grab.

Spółka Duon Dystrybucja z Grupy Duon kupiła 66 proc. udziałów w spółce Energia Praszka, lokalnym wytwórcy i dystrybutorze ciepła produkowanego na bazie gazu ziemnego, za 1 mln zł - podała Grupa Duon w komunikacie prasowym.

WALUTY

W środę złoty przez większą część dnia pozostawał stabilny w okolicy poziomu 4,0950 za euro. Inwestorzy czekają na wieczorną decyzję i komentarze Fed odnośnie prognoz dla gospodarki oraz przyszłej polityki. Na rynku długu dzień upłynął spokojnie. W kolejnych dniach, w związku z końcem roku, aktywność inwestorów powinna się zmniejszać.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1459 a kurs złotego do euro na 4,0937 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3040 USD i 108,12 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Łączny obrót energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w listopadzie 22,276 TWh i był wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 45,48 proc. - poinformowała TGE w komunikacie prasowym. Rok do roku obroty wzrosły o 73,74 proc.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 9 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia spadła o trzy grosze - wynika z analiz e-petrol.pl.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku minimalnie rosną. Inwestorzy czekają na wynik spotkania ministrów ropy z OPEC - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 85,80 USD, po wzroście o 1 centa.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,51-108,53 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,84 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 372,61 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie, niemal bez zmian, są blisko najwyższych poziomów od 7 tygodni przed środową decyzją Fed w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 8.099,25 USD za tonę.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w ostatnim tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej rosły we wszystkich spośród 5 regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na GPW upływa pod znakiem oczekiwania na decyzje amerykańskiego Fedu, które rynek pozna wieczorem. WIG 20 nadal znajduje się ponad pułapem 2.500 pkt., który zdaniem analityków w średnim terminie trudno będzie utrzymać. Spodziewany jest spadek indeksu o około 100 pkt.

Wzrost PKB w IV kwartale 2012 roku wyniesie 1,1 proc. rdr, a w całym 2012 roku 2,1 proc. - oceniają ekonomiści Raiffeisen Banku. Ich zdaniem kurs złotego będzie w I połowie 2013 r. stabilny w przedziale 4,0-4,30 za euro.

Inflacja obniżyła się w listopadzie do 3,0 proc. rdr lub niżej, głównie w reakcji na statystyczną bazę porównawczą sprzed roku - uważają analitycy banków w Londynie.

Do kolejnej obniżki stóp proc. NBP o 25 pb dojdzie najprawdopodobniej w styczniu, po czym Rada może wstrzymać się z decyzjami do czasu kolejnej projekcji inflacyjnej NBP - uważają ekonomiści z banku Raiffeisen.

Średnia cena benchmarkowej, gatunkowej baryłki ropy Brent crude za 2013 r. będzie zbliżona do tegorocznej i wyniesie 110 USD - przewiduje Bank of America Merrill Lynch.

Barclays Capital obniżył prognozę polskiego wzrostu PKB w 2013 r. do 1 proc. - wynika z kwartalnego raportu banku. Barclays spodziewa się, że w styczniu RPP obetnie stopy o 50 pb, zaś w III kw. 2013 r. główna stopa procentowa będzie na poziomie 2,75 proc.

Zdaniem ekonomistów, dla notowań złotego otworzyła się przestrzeń do umocnienia do poziomu 4,06-4,07 za euro. Znaczenie dla kursu krajowej waluty może mieć czwartkowy odczyt inflacji. Najbliższe dni dla rynku obligacji są szansą na wzrosty cen. Istotne będzie posiedzenie Fed oraz publikacja CPI w Polsce.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych, w związku ze słabnącym popytem na żywność, będą działały hamująco na wzrost cen towarów i usług - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w comiesięcznym raporcie.

Działania podejmowane przez amerykańską Rezerwę Federalną, aby stymulować wzrost gospodarczy, nie mają aż tak dużego wpływu na gospodarkę, jak myślą ludzie - uważa były szef Fed Alan Greenspan.

International Energy Agency (Międzynarodowa Agencja Energii) podniosła prognozę wzrostu globalnego popytu na ropę w IV kwartale 2012 r. o 435 tys. baryłek dziennie do 90,5 mln b/d - wynika z grudniowego raportu agencji.

Indeks S&P 500 wzrośnie w 2013 roku do poziomu 1600 pkt. i znajdzie się tym samym na swoich nowych historycznych maksimach. Straty w przyszłym roku mogą przynieść natomiast inwestycje w amerykańskie obligacje skarbowe - oceniają analitycy Bank of America.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

PLL LOT stara się o pomoc publiczną w formie pożyczki w kwocie miliarda złotych - poinformowało biuro prasowe UOKiK.

Odsetek opóźnionych płatności wobec banków, ubezpieczycieli, firm leasingowych i factoringowych wzrósł w 2012 roku z 16,3 proc. w styczniu do 17,9 proc. we wrześniu - wynika z raportu firmy Euler Hermes.

Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o ponownym przeprowadzeniu oferty sprzedaży akcji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. Prawo pierwszeństwo zakupu akcji będą mieli dotychczasowi akcjonariusze - poinformował PAP resort skarbu.

Wydatki na budowę, remonty i utrzymanie dróg w 2013 roku planowane są w wysokości 18 mld zł, z czego 15 mld zł ma pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wpływy na rzecz KFD w przyszłym roku z refundacji środków z UE wyniosą 6,8 mld zł.

PKP Cargo spodziewa się, że zysk netto spółki w 2012 r. wyniesie 295,9 mln zł, a w 2013 r. wynik spadnie do 251,9 mln zł - wynika z materiałów prezentowanych przed konferencją prasową spółki.

PKP Cargo spodziewa się, że przywiezie w 2013 r. ok. 117,6 mln ton towarów. W tym roku spółka chce przewieźć ok. 116 mln ton. W przyszłym roku liczy na ok. 30 mld tonokilometrów pracy przewozowej, wobec spodziewanych 29,5 mld ntkm w 2012 r. Spółka podtrzymuje, że chce zadebiutować na GPW w IV kw. 2013 r., choć możliwe jest przesunięcie debiutu na I kw. 2014 r.

W najbliższy piątek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński spotka się z przedstawicielami branży motoryzacyjnej w Polsce, aby rozmawiać o sytuacji w tym sektorze - poinformował w środę PAP resort gospodarki.

W ciągu najbliższych dni w prasie ukaże się ogłoszenie, które będzie zapraszało potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie akcji Polskich Kolei Linowych - poinformował we wtorek posłów przedstawiciel PKP.

We wtorek, 11 grudnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.486,49 mln zł wobec 31.206,79 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Poczta Polska podtrzymuje gotowość dokapitalizowania Banku Pocztowego kwotą co najmniej 90 mln zł. Poczta planuje w 2013 roku otworzyć 50 placówek w nowym modelu, a także 50 stref samoobsługowych - poinformował na konferencji Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski oczekuje, że rada nadzorcza PLL LOT wyciągnie konsekwencje personalne wobec jej prezesa, Marcina Piróga. Jednocześnie pozytywnie ocenił wniosek o pomoc publiczną przygotowany przez LOT.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Zmiana definicji doby pracowniczej i wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy - to niektóre propozycje PO mające służyć zwiększeniu elastyczności rynku pracy i obniżeniu kosztów pracy. Platforma przekonuje, że to właśnie elastyczność może być lekiem na rosnące bezrobocie.

Zamrożenie płac sędziów w 2012 r. nie naruszało konstytucji - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny, nie uwzględniając skargi I prezesa Sądu Najwyższego. Wyrok jest niejednogłośny - dwóch sędziów zgłosiło zdanie odrębne.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na starych zasadach - wynika z rozmów PAP z politykami PO. Oficjalnie władze partii nie podjęły jeszcze takiej decyzji, ale zmian nie chce premier Donald Tusk ani koalicyjne PSL.

Szef MSZ Radosław Sikorski zdecydował o likwidacji konsulatów generalnych w Lille i w Malmoe, a także o przeniesieniu siedzib konsulatów generalnych - z Los Angeles do San Francisco oraz z Vancouver do Edmonton - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję o przedłużeniu do stycznia przyszłego roku aresztu dla podejrzanych o zabójstwo gen. Marka Papały - Igora M., pseud. Patyk oraz Mariusza M. Obu mężczyznom grozi dożywocie.

98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zapewnił w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrolę dotyczącą przepływów finansowych w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka - poinformował szef resortu Bartosz Arłukowicz.

33 proc. Polaków popiera rząd Donalda Tuska, sprzeciw wobec niego deklaruje 39 proc. ankietowanych, a 25 proc. obojętność - wynika z grudniowego sondażu CBOS. Zadowolenie z pracy premiera wyraża 35 proc. badanych, niezadowolony jest co drugi Polak (50 proc.).

Resort pracy chce zmienić przepis, który obecnie jest zachętą dla kobiet do zakładania krótko przed porodem własnej firmy, by przez następne miesiące, już po porodzie, mogły dostawać wysoki zasiłek macierzyński. Zmianę zapowiedział wiceminister Marek Bucior.

Gen. Wojciech Jaruzelski z powodu krwotoku trafił w środę do szpitala. Jak powiedziała PAP jego córka, Monika Jaruzelska, nie ma bezpośredniego zagrożenia życia.

MSW wyraziło zgodę na podjęcie przez KGP prac nad projektem zmian w ustawie o kierujących pojazdami. W październiku policja zwróciła się do resortu o rozważenie podwyżki mandatów za szczególnie niebezpieczne wykroczenia na drogach.

Zarzut nielegalnego posiadania broni postawiła warszawska prokuratura 44-letniemu pracownikowi wydawnictwa Magnum X, w którym w poniedziałek zamordowany został wiceprezes tej spółki. 48-letni sprawca nie został jeszcze przesłuchany, nadal przebywa w szpitalu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Niemcy odrzucają projekt utworzenia "zdolności fiskalnych" strefy euro - jak określa się odrębny budżet eurolandu - w formie proponowanej przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya - poinformowały w środę w Berlinie niemieckie źródła rządowe.

Korea Północna wystrzeliła w środę rano rakietę dalekiego zasięgu. Według północnokoreańskiej agencji KCNA próba przebiegła pomyślnie i wyniesiony przez rakietę satelita wszedł na orbitę. Wystrzelenie rakiety zostało skrytykowane przez USA i kraje regionu.

Chiny potępiły w środę północnokoreański test rakietowy podkreślając, że Phenian "powinien respektować" rezolucje ONZ zakazujące mu dokonywania prób z pociskami balistycznymi - poinformowała agencja Xinhua.

W reakcji na wystrzelenie przez Koreę Płn. rakiety dalekiego zasięgu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała w środę "adekwatną odpowiedź" UE i nie wykluczyła dodatkowych sankcji wobec Phenianu. NATO potępiło "prowokacyjny akt" Korei Płn.

Realny dochód rolników w UE zwiększył się w 2012 r. o 1 proc., podczas gdy rok temu wzrost wynosił 8 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Dochody polskich rolników w tym czasie spadły o 0,3 proc.

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague ostrzegł w środę prezydenta Syrii Baszara el-Asada przed użyciem broni chemicznej lub biologicznej. Podkreślił, że Wielka Brytania nie wyklucza żadnej opcji, by ocalić ludność w Syrii.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował we wtorek, że przeznaczy 150 mln dol. na pokrycie kosztów budowy tunelu pod cieśniną Bosfor (Eurasia Tunnel), który ma odblokować ruch uliczny w Stambule liczącym 13 mln mieszkańców.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone uznały nową koalicję syryjskich organizacji opozycyjnych za "prawowitą reprezentację" narodu syryjskiego.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył w środę w swoim dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, tj. dwóch izb parlamentu Rosji, że jego kraj "nie może mieć i nie ma innego wyboru niż demokracja".

Na środowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wręczono nagrodę im. Sacharowa przyznaną irańskiemu reżyserowi Dżafarowi Panahiemu i irańskiej prawniczce Nasrin Sotudeh. Laureaci nie mogli jednak osobiście odebrać nagrody, gdyż od 2010 roku są więzieni.(PAP)

zdz/ ana/

d28feox

Podziel się opinią

Share
d28feox
d28feox